Městský soud v Praze přiznal bývalé pražské radní Evě Vorlíčkové dalších 767 tisíc korun jako odškodnění za nezákonné trestní stíhání v kauze Opencard. Celková výše náhrady za nemajetkovou újmu tak činí 1,27 milionu korun. Před dvěma lety Vorlíčková vysoudila půl milionu, ale Ústavní soud loni rozhodl, že kvůli mimořádným okolnostem – zejména manipulaci s protokoly z hlavního líčení – musí být výše odškodnění přehodnocena.
Odvolací senát ve středu uvedl, že při rozhodování vycházel z předchozího nálezu Ústavního soudu i ze srovnání s jinými případy, například s kauzou bývalého přerovského primátora Jiřího Lajtocha. Ten byl stíhán v souvislosti se stavebními zakázkami a po zprošťujícím rozsudku získal přes milion korun.
„Žalovaná utrpěla stíháním výraznější zásah,“ uvedla soudkyně Zuzana Šmídová. Podle ní se soud přihlédl nejen k délce trestního řízení, ale také k psychické újmě, kterou Vorlíčková utrpěla. Důležitou roli sehrála i skutečnost, že soudce Alexander Sotolář při vedení případu manipuloval s protokoly z hlavního líčení. Vorlíčková na tyto zásahy opakovaně upozorňovala, její výhrady později potvrdil i kárný senát.
Případ opencard skončil osvobozením až po výměně soudce
Trestní stíhání Vorlíčkové začalo v roce 2013. Obžaloba se týkala hlasování pražských radních o navazujících smlouvách na provoz městské karty opencard. Policie tvrdila, že město tím neoprávněně zvýhodnilo firmu Haguess. Městský soud nejprve uznal radní dvakrát vinnými. Ke zvratu došlo až v roce 2020, kdy byl vyměněn předseda senátu a v novém řízení došlo ke zproštění obžaloby. Soudy tehdy dospěly k závěru, že radní nejednali svévolně, ale na základě odborných stanovisek.

Eva Vorlíčková v minulosti označila postup původního senátu i státní zástupkyně Dagmar Máchové za „zvěrstvo“. Její případ získal pozornost i díky ocenění Nadačního fondu proti korupci, který jí udělil cenu za odvahu. Právě na základě jejích upozornění se podařilo odhalit manipulaci s protokoly, za což byl soudce Sotolář potrestán odvoláním z funkce předsedy senátu. Talár mu ale zůstal, neboť se neprokázal úmysl poškodit obžalované.
Advokát Léko: Orgány bezprecedentně selhaly
Kromě odškodnění za nemajetkovou újmu získala Vorlíčková již dříve také 840 tisíc korun s úroky jako náhradu za náklady obhajoby a ušlý zisk. Celkově tak stát kvůli jejímu nezákonnému stíhání zaplatí přes dva miliony korun.
Její právní zástupce Kristián Léko po jednání zopakoval, že případ je výjimečný nejen tím, jak dlouho trval, ale i rozsahem zásahu do práv klientky. „Došlo k bezprecedentnímu selhání orgánů činných v trestním řízení. A to nejen chybou, ale manipulací soudce,“ uvedl.
Mohlo by vás zajímat
Zda bude Vorlíčková s přiznanou částkou spokojena, zatím není jasné. Sama v minulosti uvedla, že jako bývalá signatářka Charty 77 považuje takové zásahy v demokratickém systému za obzvlášť bolestivé.