Soudce Vojtěch Šimíček (uprostřed) Foto: archiv

Zemanovým kandidátem na ústavního soudce má být Vojtěch Šimíček z NSS

Dalším kandidátem prezidenta Miloše Zemana na ústavního soudce by měl být Vojtěch Šimíček, předseda volebního senátu Nejvyššího správního soudu. Hlava státu, která už má i dva další kandidáty, to naznačila v rozhovoru s ČTK. Nepřímo tyto informace potvrdil i předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa.

Zeman uvedl, že má již trojici kandidátů, které pokládá za velmi kvalitní, jejich jména ale prý ze zdvořilosti prozradit nechtěl. Nejprve je chce za týden nebo dva sdělit Senátu, který kandidáty musí schválit. „Snad vám napovím a vy si to možná zjistíte, že jeden kandidát mě upoutal poněkud drsnou, chce se říci téměř rusnokovskou větou: Je-li nějaký zákon blbý, neznamená to ještě, že je automaticky protiústavní,“ napověděl ale posléze. „Pokud zapátráte v archivech, možná, že alespoň u jednoho z těch tří přijdete na to, kdo to je.“

Takovým kandidátem by měl být právě soudce Nejvyššího správního soudu Šimíček, který v rozhovoru v souvislosti se soudními spory kolem zákona o přímé volbě prezidenta prohlásil: „Pokud je nějaké zákonné ustanovení hloupé, ještě neznamená, že je protiústavní.“

Informaci nepřímo potvrdil i předseda Nejvyššího správního soudu Baxa. „Vůbec nepochybuji o tom, že má ty nejlepší předpoklady pro to být ústavním soudcem. Samozřejmě nám bude velmi scházet v případě, že kandidatura úspěšně proběhne, a nebude jednoduché ho nahradit,“ řekl Baxa.

Letos ve funkci skončí trojice ústavních soudců. V květnu vyprší funkční období Stanislavu Balíkovi, v červnu Michaele Židlické a v září Ivaně Janů.

Vizitka soudce Vojtěcha Šimíčka:

Datum a místo narození: 19. srpna 1969 v Ostravě.

Vzdělání: absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Brně (1992; nyní Masarykova univerzita); v roce 1995 ukončil na této fakultě i postgraduální studium a habilitoval v roce 2001 (jmenován docentem); absolvoval studijní pobyty v Německu (v Řezně a v Bochumi) a stáž v německém Spolkovém sněmu.

Současné funkce: soudce Nejvyššího správního soudu (NSS) v Brně; u NSS předsedá senátu finančně-správního kolegia a senátu ve věcech volebních a ve věcech politických stran.

Kariéra: v letech 1996 až 2003 pracoval jako asistent soudce Ústavního soudu Vojena Güttlera; v roce 2003 byl jmenován soudcem a přidělen k Nejvyššímu správnímu soudu; přednáší na Katedře ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity.

– Je autorem či spoluautorem řady odborných textů a publikací.
– U NSS mimo jiné předsedal soudnímu senátu, který v roce 2010 rozhodl o rozpuštění Dělnické strany. NSS vyhověl v pořadí druhému návrhu vlády, podle níž byla strana extremistická a ohrožovala demokracii.
– Počátkem roku 2011 měl dostat cenu Právník roku v kategorii správního práva, ale pocty se sám vzdal. Mimo jiné to odůvodnil tím, že „ocenění vypadalo jako za rozpuštění Dělnické strany“ a takovou cenu by podle něj soudce přijmout neměl.
– Šimíček předsedá volebnímu senátu NSS, který nedávno například rozhodoval o stížnostech kandidátů vyřazených z volby prezidenta (NSS do boje o Hrad vrátil Janu Bobošíkovou, neuspěli Tomio Okamura a Vladimír Dlouhý).
– NSS loni také rozhodoval o volebních stížnostech na prezidentské volby a žádné ze 119 stížností nevyhověl. Soud tak potvrdil vítězství Miloše Zemana, přestože v kampani našel přinejmenším tři protizákonnosti. „Volební výsledek byl takový, že jsme nedospěli k přesvědčení, že kdyby k těmto protizákonnostem nedošlo, že by volby mohly dopadnout jinak,“ řekl poté Šimíček. Podle časopisu Týden o volební kampani Miloše Zemana řekl: „Označili jsme tři skutečně lživá tvrzení… Nepoužili jsme slovo nepravda, ale lež. Protože to lži byly.“

-čtk-