Pátek, 28. ledna, 2022

Konkurzy na všechna vedoucí místa úřadů, říká služební zákon

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

 Generální ředitelství státní služby by mělo při Úřadu vlády vzniknout v červenci. V říjnu by měla vláda jmenovat na doporučení výběrové komise jeho šéfa, takzvaného superúředníka. Vyplývá to z návrhu časového plánu zavádění novely služebního zákona do praxe, kterým se bude v pondělí zabývat kabinet. Služební zákon by měl zlepšit a odpolitizovat státní správu. 

Návrh harmonogramu dále předpokládá, že v posledních třech letošních měsících se uskuteční výběrová řízení na pozice státních tajemníků na jednotlivých úřadech. Jmenováni by měli být k lednu příštího roku, kdy má nabýt účinnosti hlavní část novely služebního zákona. 

Od příštího roku by měla platit například úprava odměňování úředníků. Patří k ní zrušení smluvních platů a omezení výše případných odměn.
Po celý příští rok by se měla konat výběrová řízení na pozice vedoucích služebních úřadů a ředitelů sekcí. Následující rok mají být vypisovány konkurzy na ředitele odborů a vedoucí oddělení. 

Kabinet se v pondělí vrátí k samotnému vytvoření generálního ředitelství státní služby. Před dvěma týdny projednávání návrhu přerušil mimo jiné kvůli tomu, že koalice se zatím neshodovala na finální podobě novely zákona o státní službě. V navrhovaném harmonogramu stojí, že konečné znění předlohy by měla Sněmovna dostat příští týden. Poslanci by ji měli schvalovat v červnu a senátoři v červenci. 

Na generální ředitelství by měly podle dřívějších informací pracovat tři desítky úředníků. Ředitelství by mělo mimo jiné sjednocovat pravidla pro výkon služby ve všech úřadech, vydávat služební předpisy, vytvořit systém hodnocení úředníků a koordinovat a kontrolovat jejich vzdělávání.
Řadu let odkládaný služební zákon je jedním z nejstarších ústavních dluhů České republiky. Česko je jedinou zemí Evropské unie, která zákon o státní službě nemá.

-čtk-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY