Zeman vyzval k hledání nového šéfa ÚOOÚ a chce zvýšit platy ústavních soudců

Prezident republiky Miloš Zeman Foto: archiv

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek na jednání horní komory parlamentu požádal senátory, aby pomohli zvýšit platy ústavních soudců podle návrhu poslankyně a někdejší ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ČSSD). Snížil by kvůli tomu výdaje Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), jehož některá rozhodnutí opět kritizoval. Zároveň vyzval senátory, aby společně našli nového předsedu tohoto úřadu namísto Igora Němce, jehož mandát skončí příští rok. Úřad Zemanovy výroky nechce komentovat.

Zeman připomněl, že šéfa úřadu jmenuje na návrh Senátu. „Pevně doufám, že díky přátelské spolupráci mezi námi se už nikdy nebude opakovat případ Putna, kdy byste mně navrhli nového člověka, který by oceňoval povodňovou situaci jako výtečnou dvě hodiny předtím, než voda zaplavila pražské metro,“ uvedl prezident. Připomenul tím svůj odmítavý postoj ke jmenování literárního historika Martina Putny profesorem a Němcovo působení v roli pražského primátora během záplav před 12 lety.

„Byl bych velmi rád, kdybychom už dnes zahájili společné konzultace o novém šéfovi na ochranu osobních údajů,“ dodal Zeman.
Mluvčí ÚOOÚ Hana Štěpánková na prezidentovy výroky reagovat nechtěla. „Pan předseda se vyjádří až při prezentaci výroční zprávy úřadu v Senátu,“ řekla ČTK. Němcovo vystoupení v horní komoře by se podle ní mělo uskutečnit do měsíce.

Činnost ÚOOÚ kritizoval Zeman v projevu k senátorům už loni v souvislosti s plošným zveřejňováním platů úředníků, ke kterému se ochránci soukromí postavili negativně a pražskému vrchnímu státnímu zastupitelství za to uložili pokutu. Prezident poté řekl, že by uvítal zrušení ÚOOÚ „jako naprosto zbytečné instituce, která uděluje pokuty právě tam, kde je žádoucí transparentnost“.

Prezident tento případ nyní připomněl a přidal k němu odmítavý postoj ÚOOÚ k registru dlužníků, který měl přispět k transparentnosti podnikatelské sféry. Úřad podle Zemana povolí existenci takového registru pouze v případě, pokud by se do něj hlásili sami dlužníci. „Chtěl bych opravdu vidět dlužníka, který by se dobrovolně do tohoto registru zapsal,“ uvedl prezident.

Pozastavil se také nad tím, že úřad znemožnil písecké radnici zveřejňovat jak jména neplatičů poplatků za psy, tak následně i těch, kteří tyto poplatky platí. Zeman by si přál, aby ze Senátu, například z jeho ústavně-právního výboru „vzešla novela, která by odstranila tyto excesy“.

Návrh Benešové počítá podle Zemana s navýšením platů ústavních soudců o 7,5 milionu korun ročně. Podporu získal zatím ve sněmovním ústavně právním výboru v rámci novely o soudcích. Důvodem navýšení je podle Zemana to, že ústavní soudy mají platy nižší než místopředsedové krajských soudů, ačkoli představují elitu soudnictví. Pokud by senátoři iniciovali snížení výdajů ÚOOÚ, „bohatě, ale opravdu bohatě“ by to náklady spojené se zvýšením platů ústavních soudců pokrylo, uvedl Zeman s využitím oblíbeného slovního spojení svého předchůdce Václava Klause.

Návrh by zvýšil hrubý měsíční plat předsedy Ústavního soudu i s náhradami ze 169.300 na 211.000 korun. Místopředseda by pobíral 181.900 místo 146.000 korun. Plat s náhradami ústavního soudce – předsedy senátu by vzrostl ze 122.200 na 152.300 korun. O novele by měla Sněmovna rozhodnout na červnové schůzi.

-čtk-

Sdílejte
Předchozí článekTzv. jalové odposlechy: Údaje o odposlouchávaných prý nejsou k dispozici
Další článekSenát schválil prezidentovi soudce Šimíčka a Lichovníka, Nykodýma odmítl
Tomáš Sazima
Absolvent Vyšší odborné školy publicistiky v Praze. V médiích se pohybuje od roku 2007. Nejprve pracoval jako editor stránky v Pražském deníku, kde získal první zkušenosti s chodem redakcí tištěných deníků. Posléze krátce pracoval jako editor domácího zpravodajství na serveru Lidovky.cz. Na jaře 2009 přešel "na druhou stranu" a stal se zaměstnancem sekce PR a marketingu ČSSD. Zde prošel povětšinou jako člen volebního štábu kampaně k volbám do Evropského parlamentu (2009), do Poslanecké sněmovny (2010), do Senátu a zastupitelstev měst a obcí (2010). V rámci Poslanecké sněmovny P ČR spolupracoval s řadou poslanců klubu sociální demokracie. V roce 2010 se podílel na vzniku a spuštění názorového webového projektu VašeVěc.cz. V roce 2011 se stal tiskovým mluvčím strany bývalého premiéra Jiřího Paroubka LEV 21. Zde se podílel zejména na koordinaci kampaní do zastupitelstev krajů (2012) a do poslanecké sněmovny (2013). Od začátku roku 2014 se pohybuje na volné noze a působí jako mediální poradce.