Jaromír Pořízek opět soudí a vede brněnský krajský soud

Krajský soud v Brně Foto: Wikipedia

Jaromír Pořízek, který je trestně stíhán kvůli výstavbě brněnského justičního areálu, od tohoto týdne opět řídí brněnský krajský soud a znovu působí jako soudce. Uvedla to mluvčí soudu Lenka Smutná Polachová. Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) jej v červenci kvůli stíhání zprostila výkonu obou funkcí. Pořízek ale proti tomu podal rozklad. Ministryně následně přiznala odkladný účinek rozkladu, což dnes umožnilo Pořízkovi, aby zpět nastoupil do obou funkcí.

V čele soudu bude ale Pořízek krátce. Již 30. září mu vyprší mandát, od 1. října má na jeho místo místo nastoupit dosavadní místopředseda pražského vrchního soudu Milan Bořek. Až do vyřešení rozkladu ale bude moci Pořízek soudit.

Pořízek čelí obžalobě pro zneužití pravomoci veřejného činitele, porušování povinností při správě cizího majetku a porušování závazných pravidel hospodářského styku.

Policie ho začala prošetřovat předloni kvůli údajně nehospodárné stavbě nového brněnského justičního paláce. Obviněn byl na podzim 2012, tedy za ministra Pavla Blažka (ODS). Informace o tom, že byl obžalován, se v médiích objevila letos v únoru. Tehdy nová ministryně Válková odhadovala, že Pořízka dočasně zprostí výkonu funkce do jednoho měsíce.

Stavba brněnského justičního areálu měla podle předpokladů z roku 2005 vyjít na 805 milionů korun. Po přesném vyčíslení nákladů cena vzrostla na 1,674 miliardy korun, tuto investici schválilo i ministerstvo spravedlnosti. Celkové náklady se nakonec byly 1,938 miliardy. Pořízek, který je stíhán výhradně kvůli stavbě budovy pro státní zastupitelství, své pochybení odmítá. Uvádí, že při stanovení prvotní částky nebyly známy všechny údaje z dokumentace, například napojení na dopravní infrastrukturu či na sítě.

-čtk-