Soud potvrdil zvolení Antla na Rychnovsku, i když zjistil chyby

Senát kvůli čekání na verdikt NSS musel ve středu přerušit schůzi a formování výborů a komisí dokončí až v pátek.

Miroslav Antl (za ČSSD) je řádně zvoleným senátorem za Rychnovsko, a může se tak dnes ujmout mandátu. Nejvyšší správní soud (NSS) včera zamítl návrh České pirátské strany na neplatnost Antlovy volby. Zároveň ale zneplatnil výsledky hlasování ve čtyřech volebních okrscích. Chyby při obsazování tamních okrskových volebních komisí se však neprojevily na výsledku, vyplývá z usnesení na úřední desce. Antl verdikt předvídal, ministerstvo vnitra jej porovná s rozhodnutím Ústavního soudu, podle kterého postupovalo.

Pirátům vadilo, že se jejich delegáti nedostali do tří komisí v Opočnu a do jedné v Doudlebech nad Orlicí s vysvětlením, že strana zároveň nekandidovala v souběžných komunálních volbách. Zákon totiž podle ministerstva vnitra stanovil, že se komise při souběhu sestavují podle zákona o volbách do zastupitelstvech obcí, nikoli podle právní úpravy parlamentních voleb. V některých obcích Pirátům přesto vyhověli, ve sporných okrscích ale v komisích nebyli.

Ministerstvo nyní verdikt NSS prostuduje a porovná s rozhodnutímÚstavního soudu z roku 2000, podle něhož dosud postupovalo, uvedl na dotaz ČTK mluvčí ministerstva Vladimír Řepka. Ústavní soud tehdy odmítl stížnost Celostátního aktivu občanů na to, že nedostalo své zástupce do volebních komisí v Brně – Novém Lískovci kvůli tomu, že v této městské části nekandidovalo v souběžných krajských volbách. Podle něj komise pro krajské volby plní úkoly i pro volby senátní.

Výklad ministerstva vnitra, respektive Státní volební komise, je přesto podle NSS nesprávný, protože nerespektuje svobodnou soutěž politických sil. „Volební judikatura do značné míry spočívá na tom, že právě v okrskových volebních komisích, pluralitně složených z delegátů kandidujících politických subjektů, spočívá vestavěná pojistka kontroly férovosti průběhu voleb a sčítání hlasů,“ uvedl soudce zpravodaj Tomáš Langášek.

Je podle něj důležité, aby žádné z politických stran, které se účastní volební soutěže, nebylo formalisticky odpíráno právo dohlížet prostřednictvím svých delegátů na řádný průběh voleb a zjišťování jejich výsledků. „Politické strany se tak hlídají navzájem, což je nejúčinnější prostředek proti zkreslování volebních výsledků,“ zdůraznil Langášek.

Volební senát NSS proto označil výsledky hlasování ve čtyřech volebních okrscích za neplatné. Celkových výsledků voleb v daném volebním okrsku se to však nijak výrazně nedotklo, uvedla mluvčí soudu. Stejného názoru byl i Antl. „Ani případné nové hlasování by nezměnilo výsledky voleb v prvním, natož ve druhém kole,“ uvedl Antl s poukazem na to, že kandidáta Pirátů Romana Kučeru porazil už v prvním kole o více než 15.000 hlasů.

Antl se tak až v pátek dočká složení senátorského slibu a znovuzvolení do čela ústavně-právního výboru horní komory. Senát kvůli čekání na verdikt NSS musel ve středu přerušit schůzi a formování výborů a komisí dokončí až v pátek.

-čtk-