Válková jmenovala exšéfa žalobců Veselého předsedou soudu

Okresní soud. Ilustrační foto: archiv

Někdejší nejvyšší státní zástupce Vít Veselý se stane předsedou Okresního soudu v Novém Jičíně. Do funkce ho jmenovala ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO). Uvedl to tiskový odbor ministerstva. Válková přitom původně Veselého nominaci zamítla a nařídila výběrové řízení na šéfa soudu zopakovat. Komise ho však doporučila i napodruhé.

„Paní ministryně jmenovala Víta Veselého předsedou Okresního soudu v Novém Jičíně s účinností od 1. února 2015,“ sdělilo ministerstvo bez dalších podrobností.

Na to, že čtyřiašedesátiletý Veselý uspěl i v opakovaném konkurzu, upozornila počátkem ledna Mladá fronta Dnes. Deník připomněl, že Válková původně odmítla Veselého jmenovat poté, co Soudcovská unie i soudcovská rada z Nového Jičína upozorňovaly, že konkurz je kvůli klientelistickým vazbám v justici ušitý Veselému na míru. Kritici poukazovali i na to, že Veselý by se o post vůbec neměl ucházet, protože v minulosti opakovaně působil jako předseda a místopředseda u různých soudů.

V nové výběrové komisi zasedl i náměstek Válkové Robert Pelikán. Ministryně poté vzkázala, že bylo vyvinuto maximální úsilí, aby ani průběh konkurzu, ani nepodjatost členů komise nemohla být zpochybněna.

Veselý byl nejvyšším státním zástupcem od dubna 1997 do ledna 1999, kdy ho vláda tehdejšího premiéra a současného prezidenta Miloše Zemana odvolala pro nedostatečnou aktivitu. Veselý v té souvislosti uvedl, že po dobu svého působení ve funkci „snad neudělal tolik chyb“, aby musel být odvolán. Tehdejší ministr spravedlnosti Otakar Motejl však kontroval tím, že kdo toho moc nedělá, ten mnoho chyb nenadělá.

-čtk-