Exprimátor Svoboda podal ústavní stížnost, vadí mu změna soudce v kauze opencard

Poslanec Bohuslav Svoboda Foto: archiv

Bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) podal ústavní stížnost v souvislosti se stíháním v případu městské karty opencard. Vadí mu změna soudce, který se má věcí zabývat. Stejný postup jako Svoboda oznámili již dříve stíhaní bývalí radní za TOP 09.

Pražský vrchní soud podle Svobody z nejasných a nepochopitelných důvodů rozhodl, že trestní řízení nemá projednávat soudní senát pod vedením Petra Nováka. „Ten před časem vrátil celou věc státnímu zástupci k došetření a požadoval, aby policie předložila další důkazy. Mou věc má projednávat zcela nové složení senátu, pod vedením jiného soudce. Shodou náhod byl vybrán soudce, který v první části kauzy uznal vinnými magistrátní úředníky,“ uvedl Svoboda.
Jde podle něho o zásah do práva na zákonného soudce podle listiny základních práv, proto se rozhodl obrátit na ústavní soudce. „To, co Vrchní soud udělal, je naprosto nezvyklý a nezdůvodněný postup, který jednoznačně porušuje principy našeho práva,“ soudí Svoboda.
Případem se má od září zabývat senát Alexandera Sotoláře. Mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci označila to, že obě kauzy dostal na stůl totožný soudce, za shodu náhod. Systém přidělování případů vychází z aktuálního rozvrhu práce, který je volně dostupný na webu soudu. Sotolář přišel na řadu, když vrchní soud Nováka vyloučil z rozhodování pro možnou podjatost, protože ho podle nynějšího rozvrhu práce zastupuje. Sotolář se obdobně dostal i k první větvi kauzy opencard, který měl původně rozhodovat Jiří Říha.

Státní zastupitelství viní desítku radních včetně bývalých primátorů Svobody a Tomáše Hudečka (dříve TOP 09) ze zvýhodnění firmy Haguess při zadání zakázky na podporu programového vybavení k projektu opencard. Vytýká jim porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Bývalí radní vinu odmítají, kvůli licenčním smlouvám prý nemohli postupovat jinak.
V první větvi kauzy opencard Sotolář magistrátním úředníkům původně rozdal podmíněné tresty. Uvedl tehdy, že Haguess neměla zakázku v projektu získat, protože nesplňovala zadávací podmínky. Zároveň ale podotkl, že úředníci rozhodně nebyli hlavními hybateli událostí. Za průběh veřejné zakázky odpovídali v době, kdy Prahu řídil primátor Pavel Bém (ODS).

-čtk-