Po zásahu v ústecké Spolchemii policie obvinila 14 lidí, zapečetila kanceláře na KS v Českých Budějovicích

Zásah v budově krajského soudu v Českých Budějovicích údajně souvisel s tím, že se zabývá insolvencí zadlužené firmy Foto: firmy.cz

Protikorupční policie po pátečním zásahu v ústecké Spolchemii nebo českobudějovickém soudu obvinila 14 lidí. Viněni jsou z nezákonné manipulace s insolvenčními řízeními. Kvůli ní byli zvýhodňováni, nebo naopak poškozováni věřitelé. Další činy spočívaly v ovlivňování soudců insolvenčního soudu, aby porušovali své povinnosti.

Na webu pražského vrchního státního zastupitelství to dnes oznámil žalobce Adam Borgula. Podle policistů také účelově zosnovali úpadek a následné insolvenční řízení za účelem získání peněz.

Policisté skupinu obvinili z řady trestných činů, které se týkají zvýhodnění nebo poškození věřitele, způsobení úpadku, zasahování do nezávislosti soudu, podvodu, praní špinavých peněz, pletich při insolvenčním řízení, podplácení, přijetí úplatku nebo za účast v organizovaném gangu. „Právní kvalifikace použitá policejním orgánem v usnesení o zahájení trestního stíhání není u všech obviněných osob identická,“ upozornil Borgula v tiskové zprávě.

Podle něj jsou někteří obvinění stíháni jako pachatelé, další jako spolupachatelé nebo účastníci trestného činu. Žalobce podal návrh na vazbu pro čtyři podezřelé.

Nejpřísnější trest až 12 let vězení hrozí obviněným, kteří podle policie ovlivňovali soudce. Až desetileté tresty vězení hrozí lidem, které policisté obvinili z podvodu, přijetí úplatku a účasti v organizovaném gangu. U ostatních trestných činů, jejichž výčet žalobce zveřejnil, se horní hranice trestní sazby pohybuje od jednoho roku do osmi let vězení.

Páteční policejní zásah v ústecké chemičce údajně souvisel s činností společnosti Via Chem Group. Zásah v budově krajského soudu v Českých Budějovicích údajně souvisel s tím, že se zabývá insolvencí této zadlužené firmy. V médiích se objevily informace, že razie souvisí s kontroverzním podnikatelem Petrem Sisákem. Podle České televize dělali policisté domovní prohlídky u advokátů Ivo Haly, který působil jako insolvenční správce, Roberta Vladyky mladšího a Jana Pacovského.

Společnost Via Chem Group, s níž je podnikatel Sisák spojován, držela podle dostupných údajů jako akcionář v roce 2014 ve Spolku pro chemickou a hutní výrobu (Spolchemie) zhruba třetinový podíl. Nyní je Via Chem Group v úpadku, dluží věřitelům téměř dvě miliardy korun. Společnost v minulosti figurovala v některých kontroverzních obchodech. Dluhopisy společnosti Via Chem Group koupila firma Key Investments (KI), které v minulosti svěřila města Sokolov a Praha 6, 10 a 13 dohromady několik desítek milionů korun.

Jediným akcionářem Via Chem Group je Euro Capital Alliance sídlící na Britských Panenských ostrovech, které prosluly jako daňový ráj a pračka špinavých peněz.

(čtk)