Dienstbier navrhuje rozšířit možnost oddlužení pro víc dlužníků

Ministryně Michaela Marksová po jednání vlády (vlevo) s Jiřím Dienstbierem Foto: archiv

Na oddlužení by v budoucnu mohlo dosáhnout víc lidí než dnes. Dlužníci by mohli splácet déle a také menší díl svých závazků, museli by se ale snažit situaci řešit, hradit aspoň část dluhů a spolupracovat se sociálními pracovníky. Rozšíření možnosti oddlužení navrhuje ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Podle něj propočty ukázaly, že by díky změně stát mohl ročně získat minimálně tři miliardy korun na uspořených dávkách a příjmech z daní a odvodů.

Nyní může být oddlužen člověk, který na počátku zaručí, že za pět let splatí aspoň 30 procent dluhů. Podle ministra tyto podmínky řada lidí nesplňuje a na oddlužení nedosáhne. Dlužníků s více exekucemi přibývá. Víc než deset exekucí má na 120.000 Čechů a Češek, víc než čtyři pak 377.000 a přes tři kolem půl milionu osob, podotkl Dienstbier.

„Dnes je praxe taková, že věřitelé nevidí ani korunu. Dlužníci se pohybují mimo systém. Takhle by byla povinnost zaplatit, co je v silách člověka. Je to výhodné i pro stát, pro veřejné finance,“ uvedl Dienstbier. Popřel, že by změna znamenala „dluhovou amnestii“.

Podle ministra stát přichází o příjmy z daní a odvodů. Dlužníci často pracují na černo, nebo nemají zájem vydělávat víc, protože by jim částku zabavil exekutor. Pobírají pak také dávky. Kvůli dluhům nemohou získat ani běžné bydlení.

Podle záměru by lidé mohli splácet déle, a to třeba šest či sedm let. Nebyl by předem ani podíl, kolik by museli splatit. Své dluhy by ale hradit museli, museli by usilovat podle svých možností také o co nejlépe placenou práci a spolupracovat se sociálním pracovníkem.

Podle předběžných propočtů by na změně stát mohl vydělat minimálně tři miliardy ročně, pokud by se zapojila asi desetina z těch, kteří mají přes tři exekuce. Snížily by se výdaje na dávkách, zvýšily příjmy z daní a odvodů. „S propočty jsme se drželi značně při zemi. Pokud by se zohlednilo třeba to, že řada lidí si oficiálně nechává vyplatit minimální mzdu a zbytek bokem, aby nepřišla o peníze, byla by částka mnohem vyšší,“ dodal Dienstbier.

O možné novele insolvenčního zákona, která by šance na oddlužení rozšířila, jedná Dienstbierův tým s ministerstvem spravedlnosti. Podle ministra by bylo ideální, pokud by se změna stihla připravit a prosadit ještě do voleb.

(čtk)