Vláda schválila Pelikánův návrh zákona o státním zastupitelství, nejvíce protestoval Dienstbier

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán Foto: MSp

Vláda podpořila návrh nového zákona o státním zastupitelství. Čtyři ministři za sociální demokracii se hlasování zdrželi. Podle informací České justice nejvíce protestoval Jiří Dienstbier (ČSSD). Jako předsedovi Legislativní rady vlády mu nejvíce vadí legislativní „nečistota“ nově vytvořené konstrukce tzv. dohledu nad Speciálním státním zastupitelstvím. Podle informací České justice na vládě vyslovil obavy, že taková úprava vytváří dvojí kategorii obviněných.

Dohled nad nově zřízeným protikorupčním speciálem, který chyběl ČSSD a lidovcům, by podle  návrhu předloženého ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (ANO) mělo vykonávat v omezeném rozsahu Nejvyšší státní zastupitelství, které by do dvou měsíců od návrhu na podání obžaloby mohlo speciálu navrhnout například doplnění dokazování.

Na minulé schůzi vlády Pelikán mezi ministry podporu pro navrhovanou podobu speciálu, který má stíhat korupci a hospodářské a majetkové trestné činy se škodou nad 250 milionů korun, nenašel. Nová verze ale uspěla. Hlasování se nakonec podle informací České justice zdržel ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, ministr vnitra Milan Chovanec a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (všichni ČSSD). Zaorálek se navíc měl ohradit proti tomu, že Pelikán v médiích označuje odpůrce návrhu zákona o státním zastupitelství za korupčníky.

Doplněný vnější dohled nemá podle Pelikána daleko ke kontrole věci. Po skončení dokazování by trestní spis putoval na Nejvyšší státní zastupitelství, které by mělo dva měsíce k provedení dohledu. V té době by nebylo možné postoupit kauzu dále k soudu. Nejvyšší státní zastupitelství by ovšem nesmělo speciálu vydat negativní pokyn v tom smyslu, že má věc zastavit a nepodávat obžalobu.

Pelikán nedávno uvedl, že největší boj o podobu zákona očekává v Parlamentu, dnes však řekl, že nemůže připustit rozsáhlé změny. „Bude to určitě boj. Já už jsem v mnoha místech téměř přečerpal svoje hranice ústupků a už mi tam toho opravdu moc nezbývá,“ řekl během jednání vlády novinářům. Jeho resort označuje návrh za stěžejní krok k naplnění závazků vládní koalice a zásadní posun v reformě justice.

Podle informací České justice před jednáním vlády premiér Bohuslav Sobotka doporučil návrh zákona poslat do sněmovny s tím, že až poslanci řádně prověří jeho kvalitu.

Návrh, který už několik let vzniká na ministerstvu spravedlnosi má také posílit postavení i odpovědnost státních zástupců a zrušit obě vrchní státní zastupitelství. U vedoucích státních zástupců zákon stanoví funkční období, povinná výběrová řízení a odvolatelnost pouze v kárném řízení. Další novinkou je například pravidelné hodnocení státního zástupce s možností jeho přeložení, pokud bude hodnocení opakovaně negativní.

K návrhu měla řadu připomínek krajská státní zastupitelství, výhrady vznesla i Unie obhájců ČR. Kritici mimo jiné tvrdí, že s úpravou by se mělo počkat na připravovaný nový trestní řád. Legislativní rada vlády nakonec zákon doporučila ke schválení, vadil jí ale právě chybějící dohled nad protikorupčním speciálem.

Poslanci Martinu Plíškovi (TOP 09) vadí, že nedošlo k jednání o návrhu s opozicí. „S návrhem nesouhlasím. Podle mého názoru tento zákon nelze přijímat při absenci nové úpravy trestního řádu a bez organizačních změn v soudní soustavě,“ uvedl. Část o speciálu je podle něj nedostatečná a protiústavní.

(čtk)