Lidovci považují návrh MMR na převod Hradu pod stát za drzost, Bělobrádek mluví o Aprílu

KDU-ČSL má o návrhu pochybnosti Foto: KDU

Záměr ministerstva pro místní rozvoj (MMR), aby areál Pražského hradu patřil do vlastnictví České republiky, považuje ministr zemědělství a místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka za drzost. Lidovci návrh nepodpoří. Podle poslance Jeronýma Tejce (ČSSD) by měl navrhovaný zákon jen symbolický smysl, a přitom by stát přišel na stovky milionů korun. Mluvčí prezidenta Miloše Zemana uvedl, že posouzení návrhu nechá na zákonodárcích, kteří by ale měli mít na paměti březnovou dohodu o majetkovém vyrovnání Hradu se zástupci katolické církve.

Jurečka řekl, že vůbec nechápe, proč návrh vzniká a proč se jím zabývá právě ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO). „Mluvit o zestátnění historických objektů mi přijde jako neskutečná drzost. Motivům nerozumím,“ uvedl. „Apríl už snad byl, ne?“ dodal k záměru, o kterém jako první informovala Česká justice, předseda strany a vicepremiér Pavel Bělobrádek v textové zprávě zaslané.

Strana v tiskové zprávě návrh označila za neuvěřitelný. V případě Pražského hradu podle ní neexistuje veřejný zájem k vyvlastnění, navíc jsou možná i jiná řešení. „O veřejném zájmu tam nemůžeme vůbec diskutovat. Myslím si, že paní ministryně má spoustu jiných priorit, které by měla řešit,“ řekl Jurečka. Šlechtová dnes na twitteru uvedla, že o tom, „zda má Hrad jako symbol ČR patřit jedné církvi, nebo nám všem“, by měli rozhodnout sami lidé.

Podle předsedy sněmovního ústavně právního výboru Tejce by předpis nemusel mít problém s případnou protiústavností, poslanec ale pochybuje o jeho smyslu. „Pokud vím, tak bychom to vyvlastnili, zaplatili stovky milionů korun církvi, že přejde vlastnictví na stát, a následně uzavřeli dohodu o užívání, která by zřejmě byla bezplatná,“ dodal. Podle něj by tak došlo k platbě stovek milionů za symboliku. O návrhu je ale možné se bavit, dodal.

„Každá politická strana, a samozřejmě i člen vlády, může předložit jakýkoliv návrh zákona. A je na zákonodárcích, aby o takovém návrhu rozhodli,“ uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Podobným návrhem KSČM se bude zabývat v dohledné době Sněmovna, vláda ho nepodpořila. Komunisté navrhli, aby zákon o Pražském hradu státu zakotvil právo hospodaření k nemovitostem v jeho areálu, k ostatním nemovitostem tvořícím s nimi jeden funkční celek a k souvisejícím movitým věcem.

Ovčáček rovněž připomněl březnovou dohodu o majetkovém vyrovnání mezi Hradem a zástupci katolické církve. Metropolitní kapitula získala budovu Nového proboštství a jeden z novogotických Mockerových domů. Náboženská matice dostala klášter svatého Jiří. Církev získala také kostel Všech svatých, dalších nároků na hradní nemovitosti se vzdala. „Zákonodárce by měl mít při rozhodování tento fakt na paměti,“ uvedl Ovčáček.

MMR poslalo svůj návrh ústavního zákona ve středu do meziresortního připomínkového řízení. Katolická církev, které patří několik budov v areálu Hradu, ho pokládá za porušení ochrany soukromého vlastnictví. Ministerstvo argumentuje historickými i praktickými důvody, například zachováním památek a ochranou prezidenta republiky v jeho sídle.

(čtk, epa)