Vitásková: soudní systém v ČR selhává. Balkanizace je potřeba zastavit

Někdejší šéfka ERÚ Alena Vitásková Reprofoto ČT

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) dnes na mimořádné tiskové konferenci upozornila na soustavné porušování práv při vyšetřování jejího úřadu a jí samotné. Připojila se tak ke kritice práce policie, soudů a státních zástupců, kterou v pondělí vyslovil Ústavní soud. 

Neuvážená, nebo pečlivě připravená podpora je vnímána jako největší tunel v novodobé historii. „Upozornili jsme na majitele elektráren na Kypru, na dostavěnost, či nedostavěnost elektráren. Problematické povolení elektráren ČEZu a další. Okamžitě po upozornění na nepravosti jsme byli okamžitě vystaveni policejní perzekuci,“ řekla Vitásková na tiskové konferenci.

Čtěte: Otevřený dopis Vitáskové prezidentovi ČR.

Ztotožňuje se s nálezem Ústavního soudu z tohoto týdne, který řekl, že některé případy dozorovaly místně nepříslušné soudy. „Vyzývám ministra spravedlnosti, aby z tohoto nálezu vyvodil patřičné závěry. Vyzývám premiéra Sobotku, aby jeho vláda zastavila balkanizaci českého soudnictví,“ uvedla v emotivním proslovu Vitásková. Podle ní je v souvislosti s nálezem ÚS vidět, že se problematika místné nepříslušnosti soudů při povolování domovních prohlídek, či odposlechů netýká jen jí, ale i dalších případů. „Kdybych s těmito tvrzeními přišla před nějakou dobou, tak byste se mi všichni smáli, teď vidíte, že v tom rozhodně nejsme sami,“ dodala předsedkyně ERÚ. Podle ní se to netýká jen úřadu, ale i některých zaměstnanců. Jde například o místně nepříslušné prohlídky, pokusy o vzetí do vazby atd. V této souvislosti Ekonomický deník v polovině března informoval o tom, že Mluvčí ERÚ Jiří Chvojka čelil „bezpečnostním incidentům“

Vitásková o celé kauze sepsala otevřený dopis prezidentu Zemanovi, kde podrobně rozebírá domnělá pochybení ve svém případu, upozorňuje také na chyby bývalých zaměstnanců ERÚ v souvislosti s povolováním solárních elektráren těsně před vypršením vysokých podpor pro energie z obnovitelných zdrojů.

Jiří Reichl, Ekonomický deník