Vydírání, podplácení. Kauzu exředitele litoměřické věznice začne řešit táborský soud

Exředitel Vězeňské služby Pavel Ondrášek uvedl, že se ho Líbal pokoušel vydírat a uplácet Foto: vscr.cz

Kauzu bývalého ředitele litoměřické vazební věznice Tomáše Líbala začne táborský soud řešit 31. května. Líbala státní zástupce obžaloval z vydírání, podplácení a nedovoleného ozbrojování. Hrozí mu za to až šestileté vězení. Líbala zadržela loni v srpnu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Bývalý generální ředitel Vězeňské služby Pavel Ondrášek před časem uvedl, že se ho Líbal pokoušel vydírat a uplácet. Termíny líčení potvrdil táborský soudce Ondřej Kubů.

Soud zatím vypsal řízení s Líbalem na tři dny. Podle Kubů však taková doba pravděpodobně nebude stačit k uzavření případu. Jen na výslech samotného Líbala si soud vyhradil celý první den líčení. „Teprve ten druhý den budeme vyslýchat dva důležité svědky a případně začneme s prováděním dalších důkazů. A myslím si, že skoro jistě to budeme odročovat,“ řekl Kubů. Líčení zatím vypsal na 31. května, 1. a 3. června.

Případ řešili českobudějovičtí žalobci, jelikož skutek, kvůli němuž je Líbal obžalován, se stal v jejich obvodu. Proto bude kauzu řešit i táborský okresní soud.

Ondrášek loni v srpnu novinářům řekl, že už po svém nástupu do funkce se stal nepohodlným určitým zájmovým skupinám a politikům, protože prohlásil, že prověří všechny zakázky Vězeňské služby a že bude usilovat o to, aby za jeho působení byly zakázky transparentní. „Byla velká snaha a velký tlak na mou osobu, abych vrátil do funkcí lidi a zaměstnance z bývalého vedení Vězeňské služby. Pokud bych toto udělal, přestaly by vůči mně určité negativní reportáže a přestala by být diskreditována moje osoba. Jako bonus mi byla přislíbena určitá finanční provize ve výši několika milionů korun,“ řekl. Ondrášek místo ekonomického náměstka, které zastával Líbal, zrušil v rámci reorganizace řízení sboru.

(čtk)