Desítky exekutorských úřadů otevřou zítra dveře veřejnosti a nabídnou právní pomoc

Historicky poprvé otevřou ve čtvrtek 9. června 2016 desítky exekutorských úřadů dveře veřejnosti, médiím i lidem, kteří potřebují právní pomoc. U příležitosti Světového dne exekutorů pořádá akci Exekutorská komora ČR. Každý, kdo chce navštívit konkrétního exekutora a poradit se, by si měl předem ověřit čas konání.

Podle mluvčího Exekutorské komory Petra Vorlíčka  jsou exekutorské úřady soukromé subjekty, takže jejich účast na Dni otevřených dveří je na bázi dobrovolnosti. Exekutorská komora akci zorganizovala, ale nemůže žádný z úřadů k účasti nutit. „Zatím máme průběžné zprávy o tom, že se jich zúčastní padesát až šedesát, ale konečné výsledky budeme mít až po konání akce,“ uvedl. Co se týče návštěvnosti, bude pro exekutory také překvapením: „Sami jsme zvědaví, kolik lidí přijde,“ řekl Petr Vorlíček České justici s tím, že zatím projevují zájem novináři, kteří jsou na návštěvu úřadů rovněž zváni.

Na dotaz České justice pak Petr Vorlíček uvolnil předběžný seznam těch úřadů, které už účast na akci  potvrdily: Zatím jsou potvrzené úřady z následujících měst: Praha, Brno, Ostrava, Olomouc, Plzeň, Ústí n/Labem, Zlín, Mělník, Tábor, Rychnov n/Kněžnou, Trutnov, Pardubice, Karviná, Bruntál, Žďár n/Sázavou, Znojmo, Prachatice, Cheb, Karviná, Třebíč, Benešov, Nový Jičín, Chrudim, Přerov, Kroměříž, Jeseník, Prostějov, Jablonec.

Navštivte svého exekutora

Pokud se kdokoli chce ve čtvrtek rozejít na úřad navštívit svého exekutora, měl by si proto dopředu ověřit, zda se předmětný úřad akce účastní a v jakém čase. Komora pro tuto příležitost poskytla jednotlivých úřadům letáky a informovala neziskové organizace. Mluvčí Komory Petr Vorlíček, u kterého se informace sbíhají, je připraven je zájemcům poskytnout telefonicky, kontakt je na webu EK ČR.

Exekutoři potřetí

Událost s názvem Den otevřených dveří exekutorských úřadů se uskuteční v rámci Světového dne exekutorů, který každoročně vyhlašuje Mezinárodní unie soudních exekutorů. Exekutorské úřady, které se k události přihlásí, budou ve čtvrtek  poskytovat poradenství ohledně problematiky exekučního řízení. Cílem právní poradny je snaha zpřístupnit nezbytnou právní pomoc lidem, kteří ji potřebují, ale také přispět k vyšší informovanosti veřejnosti o problematice exekucí, uvádí Exekutorská komora. „Takto, touto formou se koná opravdu poprvé,“ potvrdil pro Českou justici mluvčí Exekutorské komory Petr Vorlíček.

(ire)