Šlachta by měl podle premiéra dostat pracovní nabídku od státu. Podle Válkové je Pelikán mladý a nezkušený

Někdejší šéf ÚOOZ Robert Šlachta. Foto: archiv

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) pokládá za rozumné a užitečné, aby vedení policie nabídlo odcházejícímu dlouholetému šéfovi protimafiánského útvaru Robertu Šlachtovi možnost zůstat ve státních službách. Řekl do dnes v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Šlachta rezignoval k 30. červnu, protože nesouhlasí s plánovanou reorganizací policie. Poslankyně Helena Válková zas eprohlásila, že se zastavení stíhání korupce kvůli reorganizace policie nebojí.

„Já pokládám za rozumnější, pokud lidé, kteří mají z povahy svého povolání poměrně velké množství informací, tak aby, pokud možno, zůstali působit ve složkách státu. Ale ne vždy se to povede a samozřejmě je vždycky důležitá vůle obou stran,“ uvedl Sobotka.

Na otázku, zda se chce se Šlachtou setkat, zopakoval, že organizační změny v policii by se neměly politizovat a nechystá se plést do práce policejního prezidenta.

Sobotka a vicepremiér Andrej Babiš (ANO) se shodli, že nebude nutné s případně upřesněnou koaliční smlouvou předstupovat před Sněmovnu se žádostí o důvěru vládě. Pro nové hlasování o důvěře vlády se zpřesněnou koaliční smlouvou by byl předseda ODS Petr Fiala, šéf KSČM Vojtěch Filip v ČT naopak řekl, že by hlasování potřeba nebylo.

Sobotka si myslí, že předstupovat před Sněmovnu není nutné, protože neočekává zásadní změny v koaliční smlouvě. Nepředpokládá, že by se měnilo rozdělení resortů mezi koaličními stranami. Premiér zopakoval, že je pro stanovení priorit vlády do konce volebního období. „Určitě ne,“ řekl na otázku, zda je nutné nové hlasování o důvěře, Babiš.

Exministryně Helena Válková (ANO) Foto: MSp
Exministryně Helena Válková (ANO) Foto: MSp

Zatímco Babiš v pořadu zpochybňoval budoucí stíhání korupce politiků kvůli „rozprášení ÚOOZ“, exministryně Helena Válková se takových následků neobává. „Nebojím se, že se zastaví boj s korupcí. Ohrozit vládu kvůli tomuto není dobré,“ řekla v Partii. Podle Válkové hrály u ministra Pelikána při jeho výhrůžkách o rezignaci kvůli reorganizaci policie velkou roli emoce. „Je mladý a nezkušený,“ uvedla exministryně.

ČSSD a ANO se dostaly do sporu kvůli policejní reformě, jejíž součástí je převedení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a protikorupčního útvaru pod jedno vedení. ANO tvrdí, že změny jsou nepřipravené a vedené snahou odstranit šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu, který minulý týden rezignoval. Chovanec a Sobotka reformu podporují, lidovci opakovaně mluví o potřebě zachovat stabilní vládu a zajistit, aby reorganizace policie neovlivnila aktuálně vyšetřované případy.

(epa, čtk)