Soud zrušil pokutu za to, že Bradáčová zveřejněnila platy zaměstnanců

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová Foto: archiv

Soud zrušil rozhodnutí Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), který uložil pražskému vrchnímu státnímu zastupitelství pokutu ve výši 100.000 korun za plošné zveřejnění platů jeho zaměstnanců. Úřad se bude muset věcí znovu zabývat. Na rozsudek upozornila Česká televize, pražský městský soud rozhodnutí vyvěsil na své infoDesce.

Zveřejněná podoba verdiktu neobsahuje odůvodnění. Je z ní zřejmé pouze to, že senát soudkyně Viery Horčicové zrušil 27. září jak původní rozhodnutí úřadu z dubna 2013, tak i navazující rozhodnutí tehdejšího předsedy ÚOOÚ Igora Němce. Rozsudek je pravomocný, lze proti němu podat pouze kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Šéfka pražského vrchního státního zastupitelství Lenka Bradáčová avizovala bezprostředně po právní moci rozhodnutí ÚOOÚ, že se hodlá obrátit na správní soud. Právě Bradáčová zveřejnila v únoru 2013 na základě žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím platy nejen státních zástupců svého úřadu, ale také řadových zaměstnanců. Podle ochránců dat na to vrchní státní zastupitelství nemělo právo, protože použilo osobní údaje zaměstnanců k jinému účelu, než k jakému byly shromážděny.

Bradáčová již dříve také prohlásila, že pokuta 100.000 korun je disproporční vzhledem k tomu, jaké sankce úřad ukládal v minulosti. Proti tomu se však ÚOOÚ ohradil. Upozornil, že stejně vysokou pokutu muselo zaplatit například ministerstvo spravedlnosti za zveřejnění jmen soudců, kteří byli chybně označeni za bývalé členy KSČ. Ministerstvo školství pak dostalo sankci 450.000 korun za zveřejnění jmenného seznamu příjemců dotace v rámci podpory romských studentů a ministerstvo financí 80.000 korun za neoprávněné zveřejnění jména správce osobních údajů na tiskové konferenci.

(čtk)