Pelikán: Kvůli reorganizaci se prý u policistů vytratil „tah na branku“

Pelikán se svým náměstkem pro vězeňství Zimmelem Foto: MSp Foto: MSp

Sněmovní komise ke sporné reorganizaci policie vyšetřuje všechno a nic, řekl novinářům po výslechu před poslanci ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Ministr patřil mezi kritiky reformy. Podle něj dodnes nebyly rozptýleny obavy, které změny u policie doprovázely.

Pelikán před poslance přišel mimo jiné kvůli tomu, že jako kritik reformy hrozil rezignací, ale ministerské křeslo neopustil. „V první řadě bych chtěl znovu upřesnit, že jsem nikdy neavizoval svojí rezignaci, že jsem avizoval to, že pokud k tomu (reformě) dojde, tak zvážím, zda bude mít smysl, abych dále v té funkci setrvával,“ řekl Pelikán. Dodal, že jeho setrvání ve funkci smysl má.

Ministr od počátku není nakloněn ani sněmovní komisi. „Už když se komise zřizovala, tak jsem vyjadřoval svůj názor, že to zadání je tak bezbřehé, že mám obavu, že ta komise bude vyšetřovat všechno a nic. Mám trochu pocit, že tak to trochu i je,“ řekl dnes Pelikán.

Podle něj mu poslanci kladli obecné dotazy. „Zopakovali jsme si moje hodnocení všech události. Nemyslím, že jsem mohl přinést světlo do těch událostí a asi jsem ho ani nepřinesl,“ dodal Pelikán.

Podle něj pochybnosti kolem reorganizace nebyly a ani nemohou být rozptýleny. Prohlásil také, že má neoficiální informace z nového útvaru, podle kterých se u policistů „vytratil tah na branku“. Z vyjádření prý také cítí nespokojenost s novým řízením útvaru. „Jsou to neoficiální vyjádření jednotlivců,“ řekl Pelikán.

Bývalý ministr vnitra Martin Pecina dnes potvrdil, že se o reformě policie uvažovalo už v letech 2009 a 2010. Podle něj se diskutovalo o sloučení protimafiánského a protikorupčního útvaru, které mu navrhovali tehdejší šéfové obou útvarů – Robert Šlachta a Libor Vrba. Sněmovní komise dnes jednala podeváté.

(čtk)