Poslanci nedokončili diskuzi o zavedení renty pro bývalé ústavní soudce, měli by dostat třetinu platu

Plénum Ústavního soudu Foto: archiv

Sněmovna dnes nedokončila úvodní kolo diskuse o zavedení renty pro bývalé ústavní soudce. Skupina poslanců v předloze rovněž navrhla, aby vzniklo kolegium emeritních ústavních soudců jako poradní orgán Ústavního soudu.

Debatu přerušila přestávka, kterou si vzal za klub KDU-ČSL jeho předseda Jiří Mihola. Zdůvodnil to tím, že lidovci se musejí o předloze poradit. Po tomto bodu ale mělo následovat projednávání poslanecké novely o registrovaném partnerství ohledně možnosti adopce dětí protějšků partnerů. Lidovci jsou zásadně proti.

Kdy se Sněmovna k předloze o Ústavním soudu vrátí, není jasné. Zpravodaj Marek Benda (ODS) poukazoval na to, že je ve Sněmovně už déle než dva a půl roku. Obává se, že v nynějším volebním období už se projednávání novely nedokončí. S volbami by takzvaně spadla pod stůl.

Bývalí ústavní soudci, kteří byli ve funkci aspoň polovinu období a splnili by i další předpoklady, by měli podle předlohy nárok na třetinu platu. Emeritní ústavní soudci, kteří by měli nárok na rentu, by tvořili kolegium v čele s nejstarším z nich. Využily by se tak podle autorů jejich odborné a morální kvality a zajistilo by se jejich důstojné postavení po ukončení funkce.

(čtk)