Úterý, 19. října, 2021

Státní zástupce Galát: Rozhodnutí propustit Zadeha z vazby je v rozporu s předchozími rozhodnutími soudu

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Podle olomouckého vrchního žalobce Michala Galáta je rozhodnutí o propuštění íránského podnikatele Shahrama Abdullaha Zadeha z vazby v diametrálním rozporu s předchozími rozhodnutími soudu o vazbě obviněného.

Městský soud v Brně o propuštění Zadeha nepravomocně rozhodl v úterý. Zadeh zatím zůstává ve vazbě, státní zástupce může podat stížnost. „K tomu, co se odehraje v budoucnu, se vyjadřovat nebudu. Ale můžu konstatovat, že to včerejší rozhodnutí je v diametrálním rozporu s předchozími rozhodnutími o vazbě tohoto obviněného. Nejlépe by bylo, kdyby se k tomu rozhodnutí vyjádřil pan soudce, který toto rozhodnutí vydal, ten by ho měl před veřejností odůvodnit,“ řekl Galát.

Mluvčí městského soudu Petra Hovorková dnes řekla, že se zpracovává písemné vyhotovení rozhodnutí, které se poté bude účastníkům doručovat. „Dokud nebudou mít účastníci doručeno, nemohu ani já ani pan soudce věc nijak komentovat,“ uvedla mluvčí.

Po doručení mají strany tři dny na podání případné stížnosti. Rozhodoval by o ní brněnský krajský soud.

Podnikatel je ve vazbě ze všech tří vazebních důvodů: útěkového, koluzního i předstižného. Soud ale podle mediálního zástupce Jana Jetmara rozhodl, že pominuly.

„Výsledek dnešního vazebního zasedání se SAZ je následující. Soud rozhodl o propuštění klienta, když vazební důvod a) neshledal, vazební důvod b) odpadl uplynutím lhůty a vazební důvod c) je sice dán, ale intenzita není tak vysoká, aby ho neslo nahradit. Soud přijal slib klienta a jeho manželky a vyslovil dohled,“ uvedla pro Českou justici jeho advokátka Alena Kojzarová.

Zadeh se před soudem zpovídá z miliardových daňových úniků. Daňovými úniky se zabývá Krajský soud v Brně. Kromě Zadeha v kauze figuruje 14 lidí. Podle obžaloby šidili stát při dovozu pohonných hmot. Celková škoda údajně činí 2,5 miliardy korun.

Kvůli daňové kauze strávil Zadeh ve vazbě 22 měsíců. Pak se dostal na svobodu díky kauci 150 milionů korun. Loni v prosinci jej ale brněnský městský soud poslal opět do vazby kvůli podezření z ovlivňování svědka. Spolu s ním policie obvinila dalších pět lidí. Zadeh vinu popírá. Tvrdí, že kauza má jen vytvořit u veřejnosti iluzi boje proti daňovým únikům.

(čtk, epa)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY