Ministerstvo financí dohání unijní legislativu o bankovních poplatcích

Europoslanci a ministři členských států společně vydali směrnici, která reguluje banky a údajně nahrává spotřebitelům. Občan Evropské unie dostal formální právo na platební účet, na nezávislý internetový srovnávač poplatků, na snadný přechod ke konkurenci apod. Evropská komise však taky zahájila vůči České republice řízení o nesplnění povinnosti, kvůli implementaci směrnice do národní legislativy.

Vztah mezi finančním ústavem a spotřebitelem patří mezi dlouhodobá politická témata. Europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD, S&D) již v minulém funkčním období tvrdila, že by volnému obchodu pomohl jednotný platební systém v rámci celé Unie. „Mezibankovní poplatky působí jako skrytá daň jednak pro obchodníky, ale především pro spotřebitele. Problémem jsou především velké rozdíly v poplatcích účtovaných napříč členskými zeměmi a také velké rozdíly mezi samotnými bankami,” napsala Sehnalová v roce 2011.

Předloni Evropský parlament a Rada národních ministrů společně vydaly nařízení č. 2015/751, kterým regulují karetní transakce: Banka nyní může obchodníkovi účtovat maximálně 0,2 % (v případě debetní karty), respektive 0,3 % (v případě kreditní karty) z převedené částky. „Evropští zákazníci ušetří až 700 milionů euro ročně (zhruba 19 miliard Kč, pozn. red.). Nová pravidla jistě ocení spotřebitelé v České republice, kde patří poplatky mezi nejvyšší v Evropě (až 1,6 procenta). Očekávám, že prodejny a on-line obchody nyní zlevní,” předpovídal europoslanec Petr Ježek (ANO, ALDE).

Parlament a Rada však vydaly ještě směrnici 2014/92/EU, kvůli které Evropská komise zahájila vůči České republice takzvané řízení o nesplnění povinnosti.

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit

Petr Woff

O tématu jsme psali:

Unie převádí silniční dopravu na železnici, Česko proto přijalo pět právních předpisů 13.7.2017

Česko přijímá výtku: Řada vlastníků budov musí viditelně vystavit certifikát 7.7.2017

Dědictví po Andreji Babišovi: 10 sporů České republiky s Evropskou komisí 6.7.2017

Nová unijní pravidla pro elektromobily účinkují od 18. listopadu 30.6.2017

EU: Česko má problém v plynárenství. Jde o domácnosti, nemocnice apod. 29.6.2017

Nová legislativa pro dovoz a kódování lidských tkání a buněk 22.6.2017

Máme 73 restů v přijímání evropské legislativy. Nejhorší jsou průmysl, životní prostředí a finance 16.6.2017