Dusno na jednání komise: Vyzrazujete informace, obvinil Plíška Vondráček z ANO

Šéf Hnutí ANO Andrej Babiš s Jaroslavem Faltýnkem Foto: archiv

Místopředseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes vyzval poslance Martina Plíška (TOP 09), aby opustil funkci předsedy sněmovní komise, která vyšetřuje úniky z policejních spisů. Podle Vondráčka Plíšek vyzradil médiím neveřejné informace a jeho výroky navíc neodpovídají názorům komise jako celku. Plíšek dnes novinářům řekl, že se Vondráček pouze snaží házet problémy hnutí ANO na jiné a odvádět od nich pozornost. Podle premiéra musí únikům ze spisů zabrání policie a státní zástupci

Podle Vondráčka Plíšek novinářům prozradil, z čeho policie viní předsedu ANO Andreje Babiše a předsedu poslaneckého klubu hnutí Jaroslava Faltýnka při žádosti o jejich vydání k trestnímu stíhání. „Neveřejný dokument nesmí osoba vázaná mlčenlivostí takto komentovat. V žádném případě nesmí jednostranně hodnotit obsah něčeho, s čím není veřejnost seznámena a není tak možné na takový komentář věcně reagovat,“ napsal Vondráček v tiskovém prohlášení.

Zasedání komise Foto: Facebook

Vondráček rovněž uvedl, že Plíšek na tiskové konferenci sdělil novinářům informaci z jednání vyšetřovací komise, která by měla být v zájmu dalšího vyšetřování utajena. Vadí mu i komentáře Plíška k činnosti komise. „Svými mediálními vystoupeními nereprezentuje komisi složenou ze zástupců všech parlamentních poslaneckých klubů,“ řekl Vondráček. „Když vidím pana Plíška komentovat jednání vyšetřovací komise, nestačím se divit. Opravdu chodíme na stejnou komisi? Vždyť on veřejně zkresluje informace z jednání nebo neříká pravdu,“ doplnil.

Plíšek se proti Vondráčkovým slovům ohradil. „Tady se nabízí pořekadlo o potrefené huse. Pan kolega Vondráček je představitelem hnutí ANO, jehož dva nejvýznamnější představitelé teď mají nějaký problém a on se snaží problém a nesmyslná obvinění házet na někoho jiného,“ řekl novinářům.

Vondráček byl od počátku odpůrcem zřízení komise, podotkl Plíšek. „Já za sebe říkám, že budeme pracovat tak, jak jsme si řekli. To znamená závěrečnou zprávu musíme odevzdat do 12. září bez ohledu na to, jestli se to bude líbit panu Vondráčkovi, nebo se mu to líbit nebude,“ řekl.

Předseda komise také kritizoval ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) za to, že nezbavil mlčenlivosti nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, aby mohl před komisí vypovídat. Pelikán tento krok neučinil pro Plíška z „nepochopitelných důvodů“. Plíšek poslal ministrovi dvě žádosti, Pelikán písemně nezareagoval. Poslanec podotkl, že mlčenlivosti už byli zbaveni vrchní státní zástupci Lenka Bradáčová a Ivo Ištvan, stejně jako Pelikán.

Sobotka: Únikům ze spisů musí zabrání policie a státní zástupci

Únikům z vyšetřovacích spisů musí podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) zabránit hlavně policie a státní zastupitelství. Pokud komise dospěje k závěru, že bude potřeba změnit zákony, bude to podle Sobotky jeden z úkolů pro příští vládu.

Podle Sobotky byl jeho výslech krátký a stručný. „Nebylo tam žádné překvapení. Já jsem těžko mohl vypovídat o nějakých konkrétních záležitostech, protože s žádnými konkrétními záležitostmi nemám nic společného. Já nejsem spojen s žádnou kauzou jakéhokoliv zveřejňování informací z nějakých trestně právních spisů,“ řekl Sobotka.

Sobotku komise pozvala na návrh Radka Vondráčka (ANO), kterého zajímal uniklý e-mail někdejšího šéfa Úřadu vlády Ivana Přikryla. Sobotkovi v něm údajně píše, že nahlížel do živého spisu v kauze společnosti OKD. Sobotka označil záležitost za „úplný nesmysl“.

Premiér zdůraznil, že únik e-mailů byl způsoben trestnou činností a případ vyšetřuje policie na základě jeho trestního oznámení. „A v žádném případě se nic z toho nedotýká mé osoby a nic z toho se netýká čehokoli, co by souviselo s nějakými trestněprávními spisy,“ řekl Sobotka. Uvedl také, že se členy komise probíral svoje pravomoci směrem ke Generální inspekci bezpečnostních sborů, která spadá pod úřad premiéra.

Hlavním důvodem pro zřízení vyšetřovací komise byly uniklé nahrávky s rozhovory bývalého novináře Marka Přibila, na kterých se s Babišem bavili o zveřejňování kompromitujících materiálů. Babiš nahrávky označil za zmanipulované a za součást kampaně proti své osobě. Podal kvůli nim trestní oznámení, které ale policie odložila. Babiš i Přibil již dříve odmítli, že by měli k dispozici takzvané živé spisy, tedy spisy z vyšetřovaných kauz.

Komise má prověřit, zda nebyl porušen zákon v souvislosti s tím, že měl někdo možnost neoprávněně získávat spisy orgánů činných v trestním řízení. Má se zaměřit i na to, zda někdo takto získané informace nezneužil k ovlivňování politické soutěže nebo destabilizaci demokratického právního státu.

(čtk)