Zeman: Chci věřit, že za žádostí o vydání Babiše není Chovanec

Prezident Miloš Zeman Foto: Hrad.cz

Prezident Miloš Zeman chce věřit tomu, že za žádostí o vydání představitelů ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání není ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Záležitost podle něj nezvládli někteří podřízení policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Řekl to v rozhovoru pro server Blesk.cz. Tuhý prezidenta vyzval, aby konkrétní poznatky ke konkrétním policistům sdělil přímo jemu nebo Generální inspekci bezpečnostní sborů (GIBS).

Zeman už dříve řekl, že policejní žádost načasovanou dva měsíce před volbami považuje za provokaci a vzbuzuje v něm podezření na zneužití policie pro politické účely. Dnes odmítl, že by Babišovi v případě odsouzení dal milost.

Zeman poznamenal, že chce věřit tomu, že to není Chovanec, kdo za načasováním podání žádosti před volbami stojí, ale že to bude „nějaká nižší šarže“. „Nějaký příliš poslušný a pilný úředník,“ poznamenal. Připomněl další případy, ve kterých podle něj policie postupovala chybně, jmenoval takzvanou Kubiceho zprávu, kauzu Budišov či obvinění spojené s kauzou někdejší šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase Jany Nečasové (dříve Nagyové).

„Vždy jsem zastával názor, že když je někdo neschopný, je potřeba ho vyměnit. Přitom bych řekl, že si velmi vážím policejního prezidenta Tomáše Tuhého, takže jeho se to z mého pohledu netýká, ale mám obavu, že někteří jeho podřízení nezvládli svou roli,“ řekl Zeman. Pochybení se podle něj dopustili ti, kteří mají konkrétní odpovědnost za vyšetřování zmíněných kauz. Na dotaz moderátora, zda nejde i o odpovědnost ministra vnitra, Zeman řekl, že přeneseně ano. „Ale ministr vnitra nemůže odpovídat za každou kauzu, to by se zbláznil,“ dodal.

Tuhý v prohlášení napsal, že pokud má Zeman konkrétní poznatky ke konkrétním policistům, ať se s nimi obrátí přímo na něj nebo na GIBS. „Oceňuji, že se pan prezident dosud stavěl proti politizaci policie a pevně věřím, že tento postoj bude zastávat i nadále,“ dodal Tuhý.

Chovanec v pátek na Zemanovo obvinění policie reagoval slovy, že prezident se při pochybnostech může obrátit na Bezpečnostní informační službu (BIS) nebo požádat o svolání Bezpečnostní rady státu. Prezident dnes řekl, že nevidí důvod, proč by to dělal, protože základním argumentem je načasování žádosti a další argumenty nepotřebuje.

Zeman odmítl, že by byl ochoten dát Babišovi milost, pokud by byl kvůli kauze odsouzen. „Mohu to jednoznačně odmítnout. Babiš není Kajínek, který seděl 23 let. A když sedíte 23 let, tak už máte určitý soucit s člověkem, který tak dlouho sedí, nehledě na další faktory,“ řekl prezident.

Faltýnek a Babiš čelí trestnímu oznámení v souvislosti s Farmou Čapí hnízdo od sklonku roku 2015. Firma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu.

Babiš na loňské mimořádné schůzi Sněmovny svolané z popudu opozice řekl, že v době získání dotace vlastnily farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky. Faltýnek v Agrofertu od roku 2001 pracoval v manažerských funkcích. V rozhodné době byl místopředsedou představenstva holdingové firmy ZZN Pelhřimov, která farmu ovládala.

(čtk)