Vláda schválila výjimky pro EET u postižených a pro prodejce ryb

"Jde především o mobilní tiskárny účtenek, které jsou vyrobeny pro práci při teplotě maximálně minus deset stupňů Celsia. Nikde není psáno, že před Vánoci nebude mrznout a teploty budou ještě nižší. Tiskárnám navíc nepřidá ani vlhké prostředí,." Foto: Rybářství Třeboň
Elektronická evidence tržeb (EET) se nebude vztahovat na předvánoční prodej ryb a zatím také na nevidomé a hluchoslepé podnikatele. Návrh ministerstva financí dnes schválila vláda, informoval mluvčí vlády Martin Ayrer. Pro hluchoslepé a nevidomé podle materiálu ministerstva nyní neexistují na trhu vhodná pokladní zařízení.

Materiál uvádí s odkazem na odhady Národní rady osob se zdravotním postižením a Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých, že evidovat tržby nebude muset 1000 až 2000 podnikatelů. Je to zhruba 0,5 procenta z celkového počtu dotčených subjektů. Opatření na jejich osvobození od EET by ale mělo být jen dočasné.

Výjimka pro nevidomé skončí ve chvíli, kdy budou pro těžce zrakově postižené zpřístupněny příslušné informační systémy, tedy internetová aplikace Elektronická evidence tržeb a Daňový portál. Další podmínkou pro zrušení nařízení bude skutečnost, že na trhu budou k dispozici řešení pokladních systémů, které budou přizpůsobeny pro práci těžce zrakově postižených podnikatelů.

Na trhu přitom podle provozního ředitele pokladních systémů KASAmax Martina Laštovicy nyní skutečně není technologie, která by takto postiženým podnikatelům umožnila bezproblémovou elektronickou evidenci tržeb. „My jsme se zabývali několika možnostmi, jak tuto situaci řešit. Musím ale říct, že náklady na vývoj a výrobu by byly nepřiměřeně vysoké v porovnání s tím, jak velká by byla případná poptávka,“ uvedl Laštovica.

Podle něj je také správná výjimka pro předvánoční prodej ryb, především kvůli technickým důvodům. „Jde především o mobilní tiskárny účtenek, které jsou vyrobeny pro práci při teplotě maximálně minus deset stupňů Celsia. Nikde není psáno, že před Vánoci nebude mrznout a teploty budou ještě nižší. Tiskárnám navíc nepřidá ani vlhké prostředí,“ uvedl.

Předvánoční prodejci kaprů si loni zaregistrovali téměř 2500 prodejních míst. Místopředseda Rybářského sdružení ČR Ladislav Vacek tehdy řekl, že letos se s povinností EET buď razantně prodej ryb omezí, nebo kapři zdraží.

Také pro předvánoční prodej ryb bude výjimka dočasná: „Vynětí se bude vztahovat na období 14. až 24. prosince a to na všechny druhy provozoven, ve kterých se budou zabíjet, porcovat a prodávat sladkovodní ryby,“ uvedlo ministerstvo financí.

Do EET je zapojeno zhruba 159.000 podnikatelů. Zákazníkům vydali 3,3 miliardy účtenek. EET začala loni 1. prosince pro restaurace a ubytování a od začátku letošního března pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Třetí fáze začne 1. března 2018. Bude se týkat stánkového prodeje občerstvení bez zázemí pro hosty ve formě stolů a židlí, stejně jako prodeje na farmářských trzích nebo služeb účetních, advokátů a lékařů. Od června 2018 se do systému zapojí vybraní řemeslníci i další služby.

(čtk)