Íránec s českým občanstvím Shahram Abdullah Zadeh Reprofoto: ČT

Galát přiznal chybu v Zadehově kauze, „nestihl to zúřadovat“

Kárný senát dnes snížil žalobci Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Michalu Galátovi na dva měsíce plat o deset procent. Chyboval v jedné z kauz česko-íránského podnikatele Shahrama Abdullaha Zadeha. Opomenul konec lhůty, Zadeh tak měl ve věznici přísnější podmínky i po vypršení maximální doby takzvané koluzní vazby, kdy měl přejít do mírnějšího režimu.

„Obviněný Zadeh byl podroben intenzivnějším opatřením a omezením, než kdyby bylo o pominutí koluzní vazby včas rozhodnuto,“ řekl předseda kárného senátu Nejvyššího správního soudu Jiří Palla.

Kárná žaloba podaná olomouckým vrchním žalobcem Ivem Ištvanem navrhovala uložení důtky. Soud sice uznal řadu polehčujících okolností, například Galátovo dobré pracovní hodnocení, přesto nepokládal důtku za dostatečný postih. Šlo o závažný případ, Galát měl vyvinout větší úsilí, aby se vše odehrálo řádně a v souladu se zákonem. Nadřízení už dříve Galáta z případu stáhli.

Jednání kárného senátu dnes netrvalo ani půl hodiny, Galát pochybení přiznal. „Pro nápor a množství práce jsem to nestihl zúřadovat,“ řekl kárnému senátu. Po vyhlášení verdiktu Galát ani Ištvan s novináři nehovořili. „Vše podstatné řekl soud,“ konstatoval Ištvan.

Ke koluzní vazbě soud přistupuje, když panují obavy, že se bude obviněný snažit ovlivňovat svědky nebo mařit vyšetřování. Například návštěvy se pak odehrávají v přítomnosti orgánů činných v trestním řízení, korespondenci čte policie. V Zadehově případě lhůta uplynula 2. března 2017. I poté ale Galát povoloval návštěvy jen za účasti policistů. Vazební věznice se o konci koluzní vazby dozvěděla až v dubnu od Městského soudu v Brně, poté režim vazby zmírnila.

Zadeh před Krajským soudem v Brně čelí obžalobě z miliardových daňových úniků. Galát ovšem podle kárné žaloby chyboval ve vedlejší kauze, kterou řeší Městský soud v Brně. Jde o údajné ovlivňování svědků.

Odposlechy součástí kárné žaloby nebyly

Není to jediný prohřešek, kterého seměl Galát dopustit. Unie obhájců na něj podala trestní oznámení kvůli tomu, že nejenomže nezlikvidoval odposlechy mezi Zadehem a jeho obhájci, ale odposlechy dokonce zařadil do vazebního spisu. Nezákonné odposlouchávání ale součástí kárné žaloby nakonec nebylo. „Senát řekl, že je to závažný případ a usoudil, že snížení platu o 10% na dva měsíce je „závažným“ trestem. Pro mě se definitivně rozloučil kárný senát NSS s realitou. Byla doba, kdy lidská práva byla nedotknutelná a nezcizitelná. Dnes, když dojde k zvlášť závažnému  zásahu do lidských práv, bude zvlášť závažný trest ve výši 25% snížení platu na měsíc,“ komentuje uloženou sankci člen prezídia Unie obhájců Václav vlk, který na Galáta kvůli odposlechům podával trestní oznámení.  „No a když někoho popraví, tak to bude politování hodný omyl s exemplárním trestem ve výši jednoho ročního platu. Já už si tato rozhodnutí neumím jinak vykládat.“

Kvůli daňové kauze, v níž je škoda vyčíslena na 2,5 miliardy korun, strávil Zadeh ve vazbě celkem 22 měsíců. Loni v únoru ho soud z vazby propustil na kauci 150 milionů korun. V prosinci ale putoval do vazby znovu, a to kvůli údajnému ovlivňování svědků. Ve vazbě je doteď, celkem asi tři roky.

(čtk, sr)