Ministerstvo spravedlnosti se omluvilo za nezákonné stíhání právníka Wolfa

Foto: archiv

Ministerstvo spravedlnosti se omluvilo právníkovi Robertu Wolfovi za jeho nezákonné trestní stíhání. To bylo vedeno kvůli tomu, že Wolf měl podle někdejšího Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) společně s exšéfem Ředitelství silnic a dálnic Michalem Halou a předsedou představenstva společnosti Monstera International Jiřím Neužilem soukromé firmě zařídit za úplatky lukrativní pronájem některých dálničních odpočívadel. Větev rozsáhlejší kazy se však nedostala ani k soudu.

Trestní stíhání v roce 2015 zastavila státní zástupkyně VSZ v Praze. „Skutek není trestným činem a není důvod pro postoupení věci. Důvodem pro zastavení trestního stíhání byly nesprávné právní závěry a procesní pochybení policejního orgánu, který věc v roce 2011 zpracovával, a na která nebylo reagováno ani státní zástupkyní, která v době zahájení trestního stíhání vykonávala dozor nad zachováváním zákonnosti v přípravném řízení,“ uvedla tehdy státní zástupkyně Denisa Sotáková.

V roce 2011 na aktéry kauzy byla uvalena vazba, v níž strávili od tří do osmi měsíců. Podle policie jeden z manažerů ŘSD uzavřel v roce 2006 se dvěma společnostmi nevýhodné smlouvy a jejich dodatky o pronájmech pozemků a vybudování obslužných zařízení jako čerpací stanice a odpočívadla na dálnicích D47 a D5.

Ministerstvo se někdejšímu podnikovému právníkovi Wolfovi nyní veřejně omluvilo. „Ministerstvo spravedlnosti se omlouvá Mgr. Robertu Wolfovi za jeho nezákonné trestní stíhání ve věci vedené orgány Policie ČR, Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality, SKPV, pod sp. zn. ČTS: OKFK-210/TČ-2011-200206, a za veškeré újmy, které mu a jeho blízkým v souvislosti s tímto trestním stíháním vznikly,“ uvedl resort na svém webu.

Wolf se později stal ředitelem a poté majitelem strojírenské společnosti ČKD Praha DIZ. I jeho bývalému kolegovi se za nezákonné trestní stíhání omluvil ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Hala však nadále žádá po státu stamilionové odškodné – a to za tuto kauzu i za nezákonné obvinění z držení dětské pornografie.

(epa)