Foto: wikipedia

Evropa loni registrovala přes 700.000 žádostí o azyl, neziskovka vyzvala k výpovědi smlouvy s Libyí

Země Evropské spolu se Švýcarskem a Norskem zaznamenaly loni 706.913 žádostí o azyl, uvedl dnes Evropský podpůrný azylový úřad (EASO). Proti roku 2016 je to pokles o 43 procent. Už druhý rok za sebou od roku 2015, kdy vrcholila migrační krize, tedy počty žádostí klesají. O azyl nadále nejčastěji usilují občané Sýrie, loni podali přes 98.000 žádostí. Amnesty International a Oxfam obvinily Itálii z týrání cizinců v Libyi.

Loňský údaj vyšší než počty žádostí z předkrizového roku 2014, podle EASO to znamená, že s azyly související příchody do EU a dvou dalších zemí zůstávají „nemalé“. Okolo 55.000 žádostí, tedy přibližně osm procent z celkového počtu, bylo podaných ve stejné zemi už poněkolikáté.

Nejčastěji o azyl v unii usilují občané Sýrie. Přes pokles počtu jich bylo stále dvojnásobek proti ostatním. Iráčanů, Afghánců a občanů Nigérie loni o azyl žádalo přibližně po 40.000. Tyto čtyři země původu představují třetinu všech podaných žádostí, v první desítce byly ještě Pákistán, Bangladéš, Eritrea, Albánie, Guinea a Írán. Z nich pouze Bangladéšanů a občanů Guineje loni ve srovnání s rokem 2016 přibylo.

Země EU spolu se Švýcarskem a Norskem loni v první instanci vydaly 981.615 rozhodnutí, tedy o 13 procent méně než o rok dříve. Přes pokles je to druhý nejvyšší počet rozhodnutí od roku 2008. Okolo 40 procent rozhodnutí bylo kladných, což je o 17 procent méně než v roce 2016. Podle EASO je to dáno poklesem žádostí ze zemí, jejichž občané mají na azyl nárok jako je Sýrie nebo Eritrea v kombinaci s vyšším počtem záporných rozhodnutí v případech Afghánců, Pákistánců či občanů Nigérie.

Na konci roku 2017 ale v celé EU a dvou dalších zemí čekalo na vyřízení 462.532 žádostí. O rok dříve to byl přibližně o polovinu vyšší počet.

Oxfam vyzvala Itálii k ukončení dohody s Libyí

Itálie a Evropská unie jsou z pohledu lidskoprávních organizací Amnesty International (AI) a Oxfam spoluodpovědné za týrání a zneužívání tisíců migrantů v Libyi. Organizace ve svých samostatných zprávách dnes uvedly, že je to důsledek dohody mezi Itálií a Libyí o opatřeních proti ilegální migraci. Oxfam v této souvislosti vyzvala Řím k jejímu vypovězení, informovala agentura DPA.

Zmíněnou dohodu, podporovanou Evropskou unií, obě země uzavřely před rokem. Její podstatou je podpora libyjské pobřežní stráže a ochrana hranic před ilegálním pronikáním migrantů do evropských států. Podle AI kvůli tomuto „pochybnému ujednání“ jsou lidé týráni, svévolně zadržováni, vydíráni a vystaveni „nepředstavitelným podmínkám“ v detenčních táborech.

Itálie pomáhá pobřežní stráži Libye, zmítané občanskou válkou, mimo jiné výcvikem a vybavením. Podle údajů Amnesty International bylo už kolem 20.000 lidí na ilegální cestě do Evropy zastaveno a vráceno do Libye.

Většina migrantů, kteří byli zachráněni ve Středozemním moři, se dostala do Itálie. Vláda v Římě se proto již řadu měsíců snaží ve spolupráci s Tripolisem tento přistěhovalecký proud omezit. Podle lidskoprávních organizací je to ale špatný přístup k zastavení migrace z Afriky vzhledem k dramatické situaci v oblasti lidských práv v Libyi. V těch nejhorších podmínkách tam čekají na přepravu do Evropy stovky tisíc lidí.

Loni podle DPA v Itálii přistálo 119.369 lidí zachráněných ve Středozemním moři. Při pokusu o překonání nejnebezpečnější migrační cesty na světě ale zemřelo více než 3100 lidí, letos je už obětí 210, poznamenala DPA

(čtk)