Pelikán dočasně zprostil funkce soudkyni, kterou si měl předcházet Pelta

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán Foto: MSp

Soudkyni Obvodního soudu pro Prahu 9 Sylvu Mašínovou dočasně zprostil funkce ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). České justici to potvrdila mluvčí resortu Tereza Schejbalová. Mašínová čelí kárné žalobě předsedy Nejvyššího soudu Pavla Šámala, který navrhuje, aby přišla o talár definitivně. Policie soudkyni prověřovala kvůli stykům s fotbalovým bossem Miroslavem Peltou.

Mašínová z Obvodního soudu pro Prahu 9 rozhodla předloni spor Peltova blízkého spolupracovníka, místopředsedy Fotbalové asociace ČR Romana Berbra s bývalým rozhodčím ve prospěch Berbra, ačkoli se podle policie s tehdejším šéfem asociace Peltou dobře znala. Na možnou podjatost neupozornila.

Jejími styky s Peltou se zabývala Národní centrála proti organizovanému zločinu. Policisté zjistili, že si Pelta soudkyni předcházel fotbalovými zájezdy nebo lyžařskými permanentkami. Byl s ní také v telefonickém kontaktu.

Podání kárné žaloby na Mašínovou již dříve avizoval i ministr spravedlnosti. Případ nyní bude projednávat kárný senát v čele se soudcem Karlem Šimkou. Podle předsedy Nejvyššího soudu by kárná provinění soudců měla řešit především justice.

„Kárně obviněná měla především bez rozumného důvodu, konkrétně s apriorním předpokladem, že jde o svědectví nevěrohodná a irelevantní, odmítnout provedení důkazů, které žalovaní navrhovali, a sice výslechy vícero svědků z prostředí fotbalu,“ uvedl podle iDnes.cz Nejvyšší správní soud, který se návrhem zabývá.

Dočasné zproštění z funkce soudce trvá do skončení řízení u kárného senátu Nejvyššího správního soudu. Soudce bude po tu dobu pobírat polovinu svého platu.

(epa)