Ekonomický deník: Ministryně Nováková v síti Panama Papers?

Do společnosti U&Sluno ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové v roce 2003 akciově vstoupila firma, jejíž zástupkyně figuruje ve známé kauze přelévání peněz do daňových rájů, známé pod názvem Panama Papers. Ministryně na otázky Ekonomického deníku ohledně neprůhledné transakce ani přes dvě urgence nezareagovala.

Letos je mimořádně žhavé léto. Ministři řeší problémy s plagiáty vysokoškolských prací, někteří kvůli tomu rezignovali, a jiní jsou prací v úřadě zřejmě tak zaneprázdněni, že nestíhají odpovídat na zásadní otázky. Řeč je o ministryni průmyslu a obchodu Martě Novákové z vlády premiéra Andreje Babiše.

Její společnost U&Sluno v rozmezí let 2002 a 2003 provedla operaci s akciemi v hodnotě přesahující 30 miliónů korun s neznámou britskou společností. Za tu vystupovala osoba, figurující v celosvětově známé aféře s přeléváním peněz do daňových rájů, známé pod názvem Panama Papers.

Novákové firma dodává systémy obchodním řetězcům, které pak pomáhají řídit jejich sklady či zboží v prodejnách. Jména získala podle příjmení dvou zakladatelů – Zdeňka Sluky a manžela stávající ministryně Ladislava Nováka. V současnosti je jediným vlastníkem podniku Marta Nováková. Společnost se sídlem v Ostravě měla či má mezi klienty například Ahold, Tesco, Stock nebo Datart. Služby poskytovala i například floridskému Disneylandu. Jediným akcionářem je dnes  Marta Nováková, která do nástupu na ministerstvo průmyslu a obchodu působila jako prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu a viceprezidentka Hospodářské komory.

V kauze takzvaných Panama Papers jde o obrovský únik dokumentů z mezinárodní právnické kanceláře Mossack-Fonseca, která se léta zaměřovala na zakládání firem v daňových rájích. Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů v roce 2016 spustilo na internetu strojově zpracovanou databázi s informacemi k více než 200 tisícům firem a lidí. Figuruje mezi nimi i několik stovek Čechů. V databázi lze hledat na této adrese: https://offshoreleaks.icij.org/

Vstup a konec britského akcionáře

V ostravské firmě U&Sluno došlo v roce 2002 k zajímavé finanční operaci. Vstoupil do ní investor z Velké Británie. „Akcie nebudou upsány s využitím přednostního práva. Valná hromada určuje, že nové akcie budou nabídnuty společnosti Binary Development Limited se sídlem Athene House, The Brodway, Mill Hill, Lindon NW 7 3TB, Spojené království Velké Británie a Severního Irska, která je registrována v obchodním rejstříku pro Anglii a Wales pod číslem registrace 3455873 a budou upsány ve smlouvě o upsání akcií, kterou uzavře společnost U&Sluno a.s. s tímto zájemcem,“ lze nalézt v listinách v českém obchodním rejstříku. Tato informace byla v registru zapsána 9. března 2002 a vymazána 26. listopadu 2003. Ve výroční zprávě společnosti U&Sluno za rok 2003 ještě firma Binary Development Limited figuruje jako akcionář. Britská společnost držela v U&Sluno rozhodující počet akcií, 1 180 cenných papírů v hodnotě 30 tisíc korun, tedy v hodnotě 35 miliónů a 400 tisíc korun. Celková hodnota akcií ve firmě přitom lehce přesahovala 41 miliónů korun.

Ve výroční zprávě společnosti U&Sluno z roku 2004 se pak lze dočíst, že firmu už ovládají pouze dva akcionáři s více než 20 procenty akcií. Jeden ze zakladatelů U&Sluno Zdeněk Sluka s 27,99 procenty akcií a další ze zakladatelů Marta Nováková s 55,94 procenty akcií. Z toho je zřejmé, že Nováková musela odkoupit minimálně většinu akciového podílu britské společnosti Binary Development Limited. Z listin obchodního rejstříku ale není zřejmé na kolik Novákovou tato finanční operace vyšla.

Ředitelé z ostrovů

Už skutečnost, že do firmy v roce 2002 vstoupil zastřený investor obyčejně berní úředníky zaujme a nemusí jít nutně jen vyhnutí se berním povinnostem nebo o podezření z praní špinavých peněz. Ale až kauza Panama Papers po letech poodhalila, že do U&Sluno v roce 2002 vstoupil někdo, kdo se ke svému podílu nechtěl znát. Patrně šlo přitom o investora z České republiky.

Zástupkyní britské společnosti Binary Development Limited byla v té době jistá Marcella Fleming, žijící na ostrově Svatý Kryštof a Nevis v Karibiku, mezi ostrovy Anguilla, Montserrat a Antigua a Barbuda, narozená v roce 1971. Její jméno figuruje ve vyhledávači Offshoreleaks u 31 společností. Marcella Flemming v nich působila jako ředitelka, poprvé se tak stalo v jejích 26 letech. Ani jedna z firem už není podle vyhledávače Offshoreleaks aktivní.

Vyhledavač Offshoreleaks dobře zná i jméno předchozího ředitele Binary Development Limited do roku 1998, Jamese Williama Grassicka. Ten pak podle serveru Companycheck.co.uk působil jako ředitel 675 offshorových společností. Tento britský občan, narozený v roce 1959, má bydliště na ostrově Sark v Lamanšském průlivu. Ani on už není podle zahraničních obchodních rejstříků v tomto oboru byznysu aktivní.

Ekonomický deník proto kvůli svým zjištěním poslal ministryni Martě Novákové 8. srpna několik otázek, aby obchodní transakci s britskou společností Binary Development Limited osvětlila. Ministryně ale ani přes dvě urgence odpovědí dodnes nezareagovala.

Otázky, na které ministryně Nováková neodpověděla:

  • Můžete prosím prozradit, kdo byl oním investorem, stojícím za Binary Development Limited?
  • Co bylo prosím smyslem a účelem této transakce?
  • Můžete ji prosím blíže osvětlit? Ve sbírce obchodním rejstříku je uložena listina, že tuto firmu zastupuje jistá Marcella Flemming. Jaký máte vztah k oné paní?
  • Byla skutečnou zástupkyní oné firmy či pouze administrátorkou?
  • Jakou částku Binary Development Limited zaplatila za vstupní investici do vaší společnosti?
  • Za kolik byly následně akcie Binary Development Limited zpětně odkoupeny?

Aféra Panama Papers neboli Offshore Leaks má kořeny až v půlce osmdesátých let minulého století. Tehdy dva právníci, Němec Jürgen Mossack a občan Panamy Ramón Fonseca, založili advokátní kancelář. Společnost v průběhu let aktivně rostla až ke čtyřem desítkám poboček po světě. A začla fungovat jako v podstatě největší světový poskytovatel schránkových offshorových firem. Prakticky kdokoliv si za tučnou provizi mohl za pomoci kanceláře Mossack-Fonseca založit anonymní společnost v daňových rájích. Přestože bylo klíčovým teritoriem offshoreů původně Fonsecova Panama, kancelář se zaměřila i na jiné podobné země, jako Britské Panenské ostrovy a další daňové ráje.

Moc a síť vlivných klientů, které kancelář Mossack-Fonseca získala, neunikla pozornosti vyšetřovatelů USA i  těch z Evropy. Už na přelomu let 2013 a 2014 vyšlo najevo, že kancelář spravuje například peníze Ramiho Mahloufa, pravděpodobně nejbohatšího syrského byznysmena a bratrance prezidenta Baššára Asada, o jehož finance se podle podezření vyšetřovatelů má starat.

Aféra uniklých dokumentů Panama Papers sice neměla v českém byznysovém prostředí větší efekt, jejím výsledkem byla ale změna vnímání globálního kapitálu, které pak mnoha světovým byznysmenům ale i politikům připravilo nepříjemné chvíle a řady otázek. V síti uvízli například někdejší britský premiér David Cameron nebo ruský prezident Vladimír Putin.

Jan Hrbáček, Ekonomický deník