Zdravotní i sociální výbor schválily akutní řešení posudkových lékařů, otazník je nad převodem agendy z MPSV na ČSSZ

Fungování lékařské posudkové služby je problematika, která se řeší posledních pět let. Celou věc ještě zhoršil služební zákon, který by vedl k tomu, že skončí všichni lékaři nad 70 – kterých je dnes zhruba čtvrtina. Proto nyní ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo novelu, která řeší nejpalčivější problém. Vyjímá tak posudkové lékaře z působnosti služebního zákona a chce zároveň více využívat smluvní lékaře. Vedle toho by chtěla převést posudkové komise z MPSV na Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ). Návrh v úterý odsouhlasil sněmovní sociální výbor a předminulý týden i výbor zdravotní, v obou diskuzích se však objevily výtky směřované k poslednímu ze zmíněných opatření. Podle oponentů nebude změna znamenat urychlení procesu, jak doufá MPSV, ale může vést k tomu, že se pacienti hůře domůžou svých práv.

 

„Zkušenost za účinnosti zákona ukazuje, že je státní služba pro lékaře neatraktivní, nevstupují do ní a pro potřeby provozu lékařské posudkové služby je příliš rigidní – neumožňuje smluvní lékaře, krátké úvazky a podobně,“ objasňuje důvody návrhu na vynětí posudkových lékařů ze služebního zákona náměstkyně MPSV Iva Merhautová. „Jsou navržena i řešení pracovně-právních stavů – je tam tedy systém vyrovnání s lékaři, kteří by dále nechtěli pokračovat v této činnosti,“ doplňuje zpravodaj tisku poslanec Vít Kaňkovský (KDU-ČSL).

Hlavní problém ale je, že lékaři posudkové služby mají z lékařů vůbec nejvyšší průměrný věk – jenže podle zákona by měli výkon své práce ukončit v 70 letech (výjimka má skončit závěrem letošního roku). V tuto chvíli se jedná o 105 lékařů (88 úvazků) na pracovištích ČSSZ; celkem je na České správě 407 systemizovaných míst, 80 z nich ale už nyní není obsazeno. „Situace je tristní. 23 procent posudkových lékařů je starších 70 let. Současnou novelizaci bych proto přirovnal ke krátkodobě úspěšné resuscitaci, tedy v řádu několika let – víc si od toho nemůžeme slibovat,“ reaguje poslanec Jiří Mašek (Ano). „Diskutujeme o zkrácení pracovního týdne a včasnějším odchodu do důchodu, takže mi přijde poměrně bizarní, když MPSV předkládá zákon umožňující zaměstnávat 70+,“ pozastavuje se Vlastimil Válek (TOP 09).

Dalším opatřením, které novela navrhuje, je větší zapojení smluvních lékařů. „Už v minulém volebním období jsme diskutovali o tom, že pokud se nám nebude dostávat lékařů vzdělaných v posudkovém lékařství, nezbyde nám nic jiného, než službu nějakým způsobem outsourcovat. Dosavadní legislativa plné zapojení lékařů ze zdravotnických zařízení neumožňuje,“ vysvětluje Kaňkovský s tím, že současná novela rozšiřuje kompetence smluvních lékařů. Na druhou stranu však podle něj možnost využití smluvních lékařů neznamená, že se problém vyřeší. „Pokud má lékař ambici si ke svému úvazku v nemocnici nebo ambulantním zařízení přivydělat nebo se více realizovat, nabídek má celou řadu. Bude to tedy o konkurenci ve smyslu, kdo nabídne lepší podmínky a která práce bude pro lékaře zajímavější. Legislativní úpravy jsou tedy dobře, ale ještě to neznamená, že se nám budou lékaři do činnosti hrnout,“ dodává Kaňkovský.

Pacienti mají z převodu 20 tisíc posudků na ČSSZ obavy

Poslední z navrhovaných opatření spočívá v převodu posudkových komisí z MPSV na ČSSZ obdobně jako u pojistných dávek, což znamená přesun 20 tisíc odvolacích posudků.

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit