Pátek, 28. ledna, 2022

Nejste schopni zhodnotit důkazy, zdůvodnil vrchní soud vrácení kauzy Nečesaný

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Krajský soud v Hradci Králové se bude pošesté zabývat případem Lukáše Nečesaného obžalovaného z pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích. Líčení soud nařídí během měsíců, uvedl mluvčí soudu Jan Kulhánek. Případ projedná jiný senát, a to místopředsedy krajského soudu Miroslava Veselského.

„Nově určený senát se nyní musí podrobně seznámit se spisem, další postup lze předpokládat v řádu několika málo měsíců,“ uvedl v tiskové zprávě Kulhánek.

Senát soudce Miroslava Mjartana, který Nečesaného dvakrát zprostil viny, vrchní soud z případu vyloučil. První tři odsuzující rozsudky nad Nečesaným vynesl hradecký soudce Jiří Vacek.

Proti rozsudku se odvolala státní zástupkyně a odvolací vrchní soud jí dal za pravdu. Koncem listopadu zrušil rozsudek, který zprošťoval Lukáše Nečesaného viny z pokusu o vraždu. Vrchní soud měl zásadní výhrady k hodnocení důkazů krajským soudem.

Státní zástupkyně v odvolání například namítala, že krajský soud Nečesaného zprostil obžaloby, přestože se nezměnil důkazní stav věci. Upozornila, že ačkoliv měl podle ní krajský soud dostatek důkazů o vině, znovu dospěl k závěru, že neexistuje jediný důkaz, který by svědčil o vině obžalovaného.

Krajský soud také zpřístupnil anonymizované usnesení Vrchního soudu v Praze.
Z něj vyplývá, že krajský soud podle předsedy senátu Vrchního soudu v Praze Jiřího Lněničky špatně hodnotil důkazy a příliš se opíral o názor Nejvyššího soudu. „Senát není schopen rozhodnout nestranně, ani napsat jasné a přezkoumatelné rozhodnutí,“ uvedl Lněnička v odůvodnění. Nalézacímu soudu například vyčetl, že bez jakékoliv argumentace uvádí, že pokud možná manipulace s důkazy nebyla vyvrácena, je třeba ji připustit.

Zásadní výhrady má ke způsobu hodnocení důkazů. „Odvolací soud si není vědom toho, že by své výhrady k tomuto postupu vyjádřil tak, že by nebyly srozumitelné nebo pochopitelné. Nicméně soud prvního stupně je zjevně nepochopil, a proto odvolací soud tyto námitky znovu opakuje z předchozího odůvodnění rozhodnutí v této trestní věci,“ uvádí soudce Lněnička. Hodnocení důkazů podle něj trpí takovými vadami, že je nelze vrchním soudem napravit.

Obžaloba tvrdí, že 21. února 2013 udeřil tehdy dvacetiletý student gymnázia Nečesaný kadeřnici několikrát do hlavy polenem a sebral jí přes 10.000 korun z tržby a peněženky. Vážně zraněnou ženu našel její syn, život jí zachránili lékaři královéhradecké nemocnice.

Krajský soud v Hradci Králové mladíka třikrát uznal vinným, nejprve mu dvakrát uložil 16 let, později 13 let odnětí svobody. Po zásahu Nejvyššího soudu byl Nečesaný propuštěn z vězení a poté dvakrát nepravomocně zproštěn viny novým soudním senátem. Předchozí osvobozující rozsudek vrchní soud rovněž zrušil s tím, že krajský soud se držel názoru Nejvyššího soudu i v otázce hodnocení důkazů, což by neměl.

Aktuálně zrušený pátý verdikt je z letošního 14. května. Předseda soudního senátu Mjartan tehdy uvedl, že při pochybnostech o vině obžalovaného musí rozhodnout podle zásady in dubio pro reo, tedy ve prospěch obviněného. Soudu chyběl klíčový důkaz. Kadeřnice sice Nečesaného opakovaně označila za pachatele, její výpověď však zpochybnili znalci, podle nichž trpěla amnézií.

(epa, čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY