Sobota, 4. prosince, 2021

Benešová je v čele legislativní rady, Kněžínek místopředsedou

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) se dnes ujala vedení legislativní rady vlády. Do čela poradního orgánu kabinetu ji jmenovala vláda. Jejího předchůdce Jana Kněžínka (za ANO) vrátila vláda na jeho původní pozici místopředsedy rady. Novinářům to po jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

Legislativce Kněžínka vystřídala Benešová v ministerské funkci minulé úterý, výměna vyvolala kritiku opozice, která vyjadřovala obavy z ohrožení nezávislosti justice. Premiér při uvedení Benešové do funkce odmítl podezření, že nová ministryně chystá změny na státním zastupitelství. Spekulace o Benešové ho mrzí, justice v Česku podle něj ohrožena není.

Kněžínek vedl ministerstvo spravedlnosti od loňského července, kdy ve vládě nahradil Taťánu Malou (ANO), která skončila po 13 dnech ve funkci kvůli obvinění z plagiátorství. Podle Babiše bylo jmenování Kněžínka od počátku dočasné. Kněžínek při oznámení rezignace uvedl, že po politické kariéře netoužil. Na úřadu vlády byl před jmenováním ministrem náměstkem pro řízení sekce legislativní rady vlády.

Rada je poradním orgánem kabinetu a má zpravidla tři desítky členů – expertů.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY