Zeman nabídl místo Ústavního soudce předsedovi NS Šámalovi

Předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal Foto: Ivan Holas

Premiér Andrej Babiš (ANO) se zeptá prezidenta Miloše Zemana, jak bude postupovat ohledně návrhu kandidáta na ústavního soudce. Babiš to uvedl při dnešních sněmovních interpelacích na dotaz Věry Kovářové (STAN). Jedno místo není na Ústavním soudu (ÚS) obsazeno deset měsíců. Podle Babiše by bylo dobré, aby byl soud kompletní. Prezident místo ústavního soudce nabídl předsedovi Nejvyššího soudu Pavlu Šámalovi, napsal dnes server Respekt.cz.

Šámal pro týdeník Respekt nabídku od Zemana, aby se ucházel o místo ústavního soudce, potvrdil. „Dostal jsem ji, vzal jsem si čtrnáct dní na rozmyšlenou,“ cituje Šámala Respekt. Ještě v úterý na konferenci Nejvyššího soudu Šámal na dotaz České justice uvedl, že nabídku z Hradu na Ústavní soud nedostal. „Nabídka od pana prezidenta přišla včera, tedy ve středu,“ reagoval dnes Šámal pro Českou justici s tím, že si ho Zeman pozval na Hrad.

Koncem ledna rezignoval na funkci ústavního soudce ze zdravotních důvodů a kvůli únavě Jan Musil. Zeman na jeho místo navrhl ústavního právníka Aleše Gerlocha. V březnu ale nezískal souhlas Senátu s jeho jmenováním.

„Na další prezidentův návrh čekáme marně. Jedná se o zbytečné oslabení Ústavního soudu, které zpomaluje chod této instituce,“ uvedla Kovářová. Protože má Babiš s prezidentem podle ní velmi dobré vztahy, mohl by téma neformálně otevřít a požádat Zemana, zda by nového kandidáta nenavrhl.

„Zeptám se pana prezidenta, jak o tom uvažuje,“ odpověděl Babiš, který se se Zemanem setkává pravidelně zhruba v měsíčních intervalech. „Bylo by dobré, aby byl Ústavní soud kompletní, a uvidíme, možná pan prezident přijde s nějakou nominací brzy,“ podotkl premiér. Svůj vztah se Zemanem označil za nekonfliktní.

Problémy s doplňováním patnáctičlenného Ústavního soudu se v minulosti už objevily. Když bývalý prezident Václav Klaus s obtížemi vybíral druhou generaci soudců, klesl v roce 2004 počet členů na 11. Nemohli tak řešit návrhy na zrušení zákonů. V roce 2013 bylo soudců krátkodobě 12. Po Zemanově nástupu do funkce hlavy státu se podařilo soud rychle doplnit, třetí generaci soudu pak Zeman postupně jmenoval od května 2013 do konce roku 2015. Neuspěl s nominacemi Jiřího Nykodýma, Miloslava Výborného a Jana Sváčka.

(čtk, epa)