Věznice Ruzyně shání lékaře za osmdesát tisíc měsíčně, Rath stále pracovat nesmí

David Rath komentuje rozhodnutí soudu Foto: ČJ

Vazební věznice v Praze – Ruzyni hledá aktuálně praktického lékaře pro práci s vězni. Nabízený plat ukazuje, kolik lékařská péče o vězněné osoby daňové poplatníky stojí a kolik by stát zaměstnáním uvězněného lékaře ušetřil: Za plný úvazek nabízí věznice plat osmdesát tisíc korun měsíčně. Přesto věznice lékaře ve výkonu testu nezaměstnávají kvůli obavám z bezpečnosti.

Inzerát, kterým vazební věznice v Praze – Ruzyni hledá praktického lékaře pro vězněné osoby za osmdesát tisíc měsíčně, vyšel v aktuálním lednovém čísle časopisu České lékařské komory Tempus Medicorum.

Inzerát v časopise ČLK

Také věznice v Teplicích, kde vykonává trest David Rath, by ho jako lékaře za omezujících podmínek využila. Avšak když tam loni přišla na kontrolu státní zástupkyně Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ), podle ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala prohlásila, že nepřichází v úvahu, aby David Rath pracoval jako zdravotník, jak Česká justice již dříve informovala.

Tato situace stále trvá, vězněné lékaře stát v jejich profesi nevyužívá, přestože ve věznicích chybí aktuálně 35 lékařů a současně 9 lékařů je ve výkonu trestu. Důvod je zřejmě právní, neboť vězněná osoba nesmí přijít do kontaktu s osobními údaji, penězi, omamnými látkami a musí svoji specifickou profesi vykonávat za zvýšeného dohledu, jak už dříve vysvětlila mluvčí  Vězeňské služby Petra Kučerová. Tato pravidla v současnosti vylučují, aby stát při platu 80 tisíc korun ušetřil 720 tisíc měsíčně zaměstnáním devíti lékařů odsouzených nikoli v souvislosti s jejich praxí.

Matraci mu nevrátili

Pro stát nevyužitý proto i nadále zůstává vězeň David Rath, který stále nemá zdravotní matraci, kterou mu na základě kontroly státní zástupkyně VSZ v Praze musela věznice v Teplicích odebrat. Setrvalý stav pro Českou justici potvrdil Rathův obhájce Adam Černý: „Prostě mu ji vzali a u nevrátili,“ řekl k tomu.

Kontrolu výkonu trestu Davida Ratha  i způsobu kontroly téhož ze strany Vrchního státního zastupitelství v Praze spustilo ministerstvo spravedlnosti. Na detaily kontroly však ministerstvo odmítlo odpovědět s tím, že se k věci vyjádří teprve, až bude znám výsledek: „Kontrola stále probíhá, jakmile bude ukončena, poskytneme další informace,“ uvedl na dotaz České justice mluví ministerstva Vladimír Řepka.

Totožnou odpověď poskytla České justici i mluvčí Vězeňské služby Petra Kučerová s odkazem na právo vězně na soukromí a s tím, že ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal se k událostem kolem kontroly výkonu trestu Davida Ratha vyjádřil vyčerpávajícím způsobem.

Irena Válová

Sdílejte
Předchozí článekOdškodnění exmanažera ŘSD Haly se vrací před soud
Další článekZe stížností se mluví jen o šátcích a pronájmech, posteskla si Šabatová
Irena Válová
Irena Válová je novinářka, editorka, zástupkyně šéfredaktora i publicistka v tištěných médiích, ale i v rozhlasech a televizích. Mimo jiné referovala o politických událostech z krizových oblastí: přechod k demokracii v JAR, referendum o Saddámu Husajnovi v Iráku či rušení amerických základen na Filipínách. Šest let byla zpravodajkou ze Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. Na základě publikovaných rozhovorů s americkými právníky o konfliktu zájmů v politice obdržela stipendium od velvyslanectví USA v Praze, v roce 1994 pak v Chicagu certifikát USIA tištěná žurnalistika v USA. V 90. letech též absolvovala několik stáží na téma demokracie ve Švýcarsku. V roce 1998 byla zvolena předsedkyní Syndikátu novinářů ČR, o rok později se stala členkou Řídícího výboru Evropské federace novinářů se sídlem v Bruselu. Tři roky vedla sdružení pro svobodný tisk Media Observatory ČR. Od roku 2001 je na volné noze jako autorka, editorka i mluvčí. Spolu s advokátem a nyní zvoleným soudcem Evropského soudu pro lidská práva za ČR ve Štrasburku JUDr. Alešem Pejchalem je autorkou knihy Základní slova: rozpravy o svobodě, společnosti, procesu, politice a právu.