Soud nevyhověl žalobci, Babáková může nadále obhajovat podnikatele Shenara

Advokátka Karolína Babáková Foto: Twitter Karolíny Babákové

Advokátka Karolína Babáková může nadále zastupovat podnikatele a někdejšího předsedu představenstva společnosti Amun.Re Martina Shenara v kauze jeho údajných rozsáhlých daňových úniků. Její vyloučení z obhajoby u pražského městského soudu požadovala státní zástupkyně Petra Ullrichová, protože ji chtěla v případu vyslechnout jako svědka. Předseda senátu Tome Frankič žalobkyni nevyhověl. Jeho rozhodnutí následně potvrdil odvolací Vrchní soud v Praze, vyplynulo z justiční databáze Infosoud. Hlavní líčení v kauze začne tento týden.

Shenar podle obžaloby nezaplatil přes 76 milionů na dani za prodej tří projektových společností společnosti ČEZ. Ullrichová uvedla, že byla Babáková nejen ve statutárních orgánech firem, kvůli kterým je Shenar před soudem, zastávala ale také funkci jednatelky společnosti, která jim dělala účetní uzávěrku. Kvůli slibu mlčenlivosti advokátku vyslechnout nemůže.

Shenar koupil v roce 2009 stoprocentní podíly ve třech společnostech zabývajících se pronájmem a provozem nemovitostí. Firmy s projekty solárních elektráren na Českolipsku přejmenoval na eEnergy Ralsko, eEnergy Hodonín a eEnergy Ralsko – Kuřivody. Koncem téhož roku je za 515 milionů Kč prodal ČEZ, který je zaplatil v několika splátkách v následujících dvou letech.

Podle obžaloby Shenar nepodal daňová přiznání a nezaplatil daň z příjmu. Pětapadesátiletému miliardáři hrozí za daňové úniky až desetiletý trest vězení. Podnikatel vinu už dříve odmítl. Prohlásil, že by bylo hloupé prodat něco státní firmě a nezaplatit daně.

Policisté se dlouhou dobu zabývali také okolnostmi, za jakých Amun.Re prodal společnosti ČEZ obří solární parky u Ralska a Mimoně. Energetická společnost za ně zaplatila pět miliard korun, což bylo podle kritiků o miliardu dráž, než byla běžná výkupní cena. V médiích se objevily informace o tom, že firma Amun.Re má nejasnou vlastnickou strukturu, za kterou se mohou skrývat vlivní lobbisté. V představenstvu byli vedle Shenara Babáková a právník David Michal z advokátní kanceláře Drahomíra Šachty, který spolupracoval s lobbistou Ivo Rittigem. Policie případ nakonec odložila.

(čtk)