Pondělí, 29. listopadu, 2021

Znalec Smejkal chce 70 milionů Kč odškodného za trestní stíhání

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Soudní znalec Vladimír Smejkal se po státu domáhá odškodného 70 milionů korun za své nezákonné trestní stíhání. Vyplývá to z justiční databáze Infosoud, informaci dnes potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 2 Marcela Pröllerová. Smejkal čelil společně s exnáměstkem ministerstva práce a sociálních věcí Vladimírem Šiškou obžalobě z toho, že chtěli nezákonně přidělit miliardovou ministerskou zakázku firmě IBM.

„Žalobce profesor Smejkal uplatňuje na ministerstvu spravedlnosti v souladu se zákonem o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem nárok na náhradu škody a nemajetkové újmy v celkové výši 70.035.295,- Kč,“ sdělila mluvčí.

Žádost o odškodné zaslal Smejkal ministerstvu v srpnu 2018, výši požadované částky tehdy nechtěl specifikovat. Nekomentovalo ji nyní ani tiskové oddělení ministerstva, které ČTK sdělilo, že úřad Smejkalově žádosti vyhověl částečně, a to loni v dubnu. Obvodní soud se znalcovým nárokem začne zabývat 10. března.

Smejkal je vysokoškolským profesorem v oboru ekonomika a management. Jako soudní znalec pro ekonomiku, kybernetiku, kriminalistiku-ochranu dat a autorské právo působí desítky let.

Požadované odškodné se svou výší výrazně vymyká částkám, které soudy v obdobných sporech přiznávají. Smejkal nicméně už dříve zdůrazňoval, že trestní stíhání masivně poškodilo jeho odbornou i lidskou pověst, což mělo podle něj dopad nejen na jeho každodenní život, ale i na jeho zdraví. Poukazoval i na to, že mu tehdejší ministr spravedlnosti pozastavil znaleckou činnost, čímž ho připravil o příjmy.

Smejkalovo stíhání se týkalo zakázky na dodání systému, který měl kontrolovat posudkové lékaře a zlepšit adresnost a účelnost vyplácení dávek. Ministerstvo k zakázce vypsalo v roce 2011 jednací řízení bez uveřejnění a k účasti vyzvalo jediného dodavatele – firmu IBM. Opíralo se o Smejkalův posudek, podle nějž nemohl systém dodat nikdo jiný. Antimonopolní úřad tendr zrušil poté, co si na krok ministerstva stěžovala jiná softwarová společnost.

Smejkal i exnáměstek Šiška svou vinu od počátku odmítali, znalec trval na pravdivosti svého posudku. Soudy oba muže zprostily viny mimo jiné proto, že se neprokázal jejich úmysl zvýhodnit konkrétního soutěžitele. Uvedly také, že nebylo vyvráceno tvrzení obhajoby, podle kterého jednali muži v přesvědčení, že IBM má jako jediná vhodné řešení.

Podle statistik ministerstva spravedlnosti loni úřad vyplatil žadatelům o odškodné za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci průměrně 82.600 korun mimosoudně a průměrně 144.200 korun na základě rozhodnutí soudů.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY