Elischer neuspěl s návrhem na kárné řízení se soudkyní a žalobcem

Soudce Ivan Elischer Reprofoto: Česká televize

Obžalovaný soudce pražského vrchního soudu Ivan Elischer neuspěl s návrhem, aby ministryně spravedlnosti podala kárné žaloby na soudkyni a státního zástupce, kteří mají na starosti jeho korupční kauzu. Na dotaz to uvedl mluvčí ministerstva Vladimír Řepka. Hlavní líčení s Elischerem mělo pokračovat tento týden, pražský městský soud však musel naplánované termíny už poněkolikáté zrušit. Tentokrát se nedostavila Elischerova advokátka.

Elischerův podnět se týkal Vladimíra Pazourka z Městského státního zastupitelství v Praze a předsedkyně senátu pražského městského soudu Veroniky Cukerové. „Dne 1. dubna 2020 paní ministryně podepsala dopis informující JUDr. Elischera o tom, že kárná žaloba podána nebude,“ uvedlo ministerstvo.

Elischer se už dříve snažil iniciovat kárné řízení také proti pražské vrchní státní zástupkyni Lence Bradáčové a její podřízené Lence Šimkové. Vyčítal jim nepřiměřené průtahy při posuzování jeho stížnosti proti zahájení trestního stíhání. Na ministerstvu ovšem rovněž neuspěl.

Soudce je obžalovaný mimo jiné z toho, že ovlivňoval rozhodování svého senátu ve prospěch některých stíhaných Vietnamců, kteří mu za to platili. Za zneužití pravomoci a přijímání úplatků mu hrozí až 12 let vězení a také trest propadnutí majetku.

Soudkyně Cukerová obžalobu projednává od srpna 2019, proces je aktuálně ve fázi výslechů svědků. Termíny hlavního líčení Cukerová opakovaně rušila. Mimo jiné i proto, že Elischer jí vzkázal, že je v pracovní neschopnosti a v karanténě. Soud měl pokračovat tento týden, jednání se ale opět nekoná. Jak již Česká justice informovala,sSoudkyně musela hlavní líčení odročit na červen.

Elischer, který nesmí soudit až do pravomocného skončení trestního stíhání, vinu odmítá. Policii označil za neobjektivní a podjatou. Přijetí úplatků popřel, stejně jako to, že by peníze, které měl ve své soudcovské kanceláři, pocházely z trestné činnosti. Po svém zadržení strávil měsíc ve vazbě, kam ho soudkyně Cukerová později poslala na další měsíc, protože se podle ní pokusil ovlivnit svědkyni.

(čtk, epa)