NSS: Vláda při odložení voleb na Teplicku jednala mimo svou pravomoc

První kolo doplňovacích voleb na Teplicku bylo v plánu 27. a 28. března, druhé se mělo konat 3. a 4. dubna Foto: vscr

Vláda jednala mimo svou pravomoc, když kvůli šíření nového typu koronaviru a souvisejícímu omezení pohybu odložila doplňovací senátní volby na Teplicku, míní Nejvyšší správní soud (NSS). Postup pro nouzový stav upravuje zákon o bezpečnosti České republiky. Vláda měla podle NSS předložit Parlamentu zákon o odložení voleb. Ministerstvo vnitra uvedlo, že připraví odklad doplňovacích voleb do Senátu na Teplicku speciálním zákonem.

„Chránit je třeba nejen zdraví, životy a hospodářství, ale i demokratický ústavní a právní stát,“ stojí v rozhodnutí NSS, které je dostupné v jeho internetové databázi. Vládní usnesení označuje za akt, který je nutné považovat za „natolik vadný, až je nicotný“. „Konečně odůvodnit odložení hlasování ve volbách omezením svobody pohybu je nepřípustné a není to ani přesvědčivé – konstrukce mimořádných stavů podle ústavního zákona o bezpečnosti České republiky je taková, že zákon má stanovit, jaká základní práva a svobody a v jakém rozsahu lze dočasně omezit. Pasivní a aktivní volební právo omezit podle zákona z těchto důvodů nelze, a nelze proto jejich omezení odvozovat od omezení jiných základních práv, jinak by zcela pozbyl smyslu taxativní výčet omezitelných základních práv v § 5 krizového zákona. Ostatně pak by omezením svobody pohybu mohly být zmařeny jakékoliv volby, i bez výslovného opatření, stačilo by s poukazem na zákaz pohybu zabránit voličům dojít do volebních místností a odevzdat hlas,“ uvedl NSS.

„Nejvyšší správní soud nepodezírá vládu ze zlého úmyslu, ale konstatuje, ze nemůže připustit, aby se v důsledku nouzového stavu omezovaly volby,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), pod něhož organizace voleb spadá. Soud podle něho trvá na zužujícím výkladu ústavního zákona o bezpečnosti České republiky, že prodlužování volebního období se musí vztahovat i na doplňovací volby do Senátu, nikoliv jenom na volby v řádném termínu.

„S úřadem vlády jsme se dohodli, ze uděláme odklad speciálním zákonem,“ uzavřel Hamáček.

Rozhodnutí si stáhněte zde. 

První kolo doplňovacích voleb na Teplicku bylo v plánu 27. a 28. března, druhé se mělo konat 3. a 4. dubna. Volby byly vyhlášeny v souvislosti s náhlým úmrtím předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS). Vítěz se ujme mandátu na zbytek volebního období, tedy asi na čtyři roky.

Nový termín voleb není jasný. Vládní usnesení předpokládá stanovení nového termínu prezidentem republiky. I to je však podle NSS sporné. Volební zákon tuto specifickou situaci neupravuje.

„Jistě nelze uvažovat o tom, že by normativní podmínky výkonu ústavní pravomoci prezidenta republiky mohla zakládat vláda pouhým usnesením, které ani není právním předpisem,“ konstatoval NSS.

Právní názor specializovaného volebního senátu NSS je součástí usnesení, které se primárně týká návrhu vlády na pozastavení činnosti politického hnutí List Jaromíra Soukupa. Soud řízení přerušil, protože standardně nemůže rozhodovat o návrzích směřujících proti politickým stranám v obdobích kolem voleb. Vzhledem k tomu, že není jasné, co nyní s volbami na Teplicku bude, přerušil řízení na neurčito.

O senátorské křeslo se na Teplicku ucházelo deset lidí. Patří k nim primátor Teplic Hynek Hanza (ODS) nebo hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM). Kandidátka hnutí STAN Jana Syslová ještě před rozhodnutím vlády vyzvala další uchazeče, aby kandidaturu stáhli s cílem volby odložit.

Vnitro informovalo, že i přes odklad zůstávají všechny úkony učiněné v souvislosti s konáním voleb v platnosti. Jde například o registraci kandidátů nebo jmenování členů okrskových volebních komisí.

(čtk, epa)