Pátek, 7. května, 2021

ÚS odmítl stížnost bývalého soudce Kozáka, dostal podmínku

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost bývalého brněnského soudce Jana Kozáka. Dostal podmíněný trest za snahu zasáhnout do insolvenčního řízení. Pravomocný rozsudek pro něj znamenal konec v justici. Ústavní soudci rozhodovali bez veřejného jednání, usnesení je dostupné v databázi soudu.

Kozák vinu od počátku popíral, také v ústavní stížnosti poukazoval na porušení zásady presumpce neviny. Justice prý neobjasnila motiv činu, omezila se pouze na nepodložené spekulace. Ústavní soudci stížnost označili za neopodstatněnou.

„Soudy z ústavněprávních hledisek řádně vyložily, jaké závěry z jednotlivých důkazů učinily, a podrobně se zabývaly i obhajobou stěžovatele, přičemž vysvětlily, z jakých důvodů jí neuvěřily,“ stojí v usnesení.

Městský soud v Brně vyměřil Kozákovi za zneužití pravomoci úřední osoby 15 měsíců vězení s podmínečným odkladem na tři roky. Odvolací Krajský soud v Ostravě zkrátil zkušební dobu na dva roky.

Podle obžaloby se Kozák snažil zařadit do insolvenčního řízení vedeného jiným soudcem pohledávku fyzické osoby na 450.000 korun. Termín pro přihlašování pohledávek do insolvenčního řízení končil 31. srpna 2016, soudce se podle obžaloby spornou pohledávku snažil 7. září na podatelně soudu zařadit do běžného procesu.

Předstíral, že ji našel ve svém spisu, do kterého byla vložena omylem, a chtěl ji datovat k 31. srpnu. Podatelna to odmítla. O totéž se podle obžaloby snažil ještě 13. září v soudní kanceláři, úřednice ale pohledávku přinesla do podatelny, kde jí požadované datum znovu nedali.

Kozák podle pravomocného rozsudku jednal na popud právníka Martina Zvoníčka, jenž za účastenství ve formě návodu dostal podmínku a zákaz činnosti. Také on podal ústavní stížnost. Oba muži už dříve popřeli, že by jednali nezákonně. Kozák se hájil tím, že pochybila podatelna. Soud ale tomuto tvrzení neuvěřil.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY