Neděle, 28. listopadu, 2021

Krajský soud v Brně prodloužil někdejšímu politikovi ANO Jiřímu Švachulovi vazbu

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Krajský soud v Brně dnes prodloužil vazbu obžalovanému někdejšímu politikovi za hnutí ANO Jiřímu Švachulovi, jehož policie začala stíhat po loňské březnové razii na radnici městské části Brno-střed. ČTK to bez dalších podrobností řekla mluvčí soudu Klára Belkovová.

Švachula je ve vazbě od loňského března, soud o jejím prodloužení dnes neveřejně jednal necelou hodinu. Po skončení jednání se ale k výsledku nikdo nevyjádřil, eskorta standardně Švachulu vyvedla v poutech ven. Předsedkyně senátu Jaroslava Bartošová odkázala na tiskovou mluvčí. Státní zástupce přítomen nebyl. Mluvčí Belkovová ČTK následně jen řekla, že vazba byla prodloužena.

Soud v minulosti Švachulu vždy ve vazbě po třech měsících, kdy musí o prodloužení vazby rozhodovat, také ponechal. Podle soudu hrozí, že by Švachula uprchl nebo se skrýval před trestním řízením.

Švachula podle státního zastupitelství byl hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek. V kauze je podaná obžaloba na 11 lidí a dvě firmy, výše úplatků podle státního zástupce dosáhla až 47 milionů korun.

Policejní razie se na radnici Brno-střed uskutečnila loni v březnu, po ní šlo pět lidí do vazby. Ve vazbě už zůstal jen Švachula.

Letos v březnu podal na Švachulu a další obviněné v případu korupce na úřadu městské části Brno-střed obžalobu státní zástupce Radek Mezlík. Případ se týká 27 zakázek, které zadávala radnice Brna-střed.

Státní zástupce v obžalobě navrhuje Švachulovi trest patnáct let vězení a k tomu i peněžitý trest pět milionů korun. Začátek hlavního líčení ve věci má krajský soud naplánováno na 21. září. Vypsáno je následně dalších 20 termínů jednacích dní do konce roku.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY