Úterý, 2. března, 2021

Bradáčová obžalovala pět lidí v kauze Beretta

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Pražské vrchní státní zastupitelství obžalovalo pět lidí v takzvané kauze Beretta, která se týká vynášení informací z trestních řízení. V případu čelí obvinění pražská žalobkyně Dagmar Máchová, policista protikorupční jednotky Radek Holub, bývalý celník Pavel Šíma a někdejší policisté Igor Gáborík a Vladimír Zmrhal.

Na posun v případu upozornily Lidovky.cz. „Podala jsem včera (ve čtvrtek) obžalobu na pět fyzických osob, z nichž jedna osoba je příslušníkem policie, jedna osoba je příslušníkem celní správy a jedna osoba je státním zástupcem,“ sdělila serveru šéfka zastupitelství Lenka Bradáčová, která kauzu dozoruje. Advokát Máchové Vít Široký doplnil, že věc bude řešit Okresní soud Praha-východ.

Vedoucí odboru protikorupční policie Holub, středočeský celník Šíma a žalobkyně Máchová podle kriminalistů neoprávněně předávali soukromému detektivovi Gáboríkovi informace, například z kauz Nemocnice Na Homolce nebo pražského dopravního podniku. Gáborík je pak údajně poskytoval dál svým klientům.

Skupina čelí obžalobě za trestné činy zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku, podplacení, neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací, porušení tajemství listin a podílnictví.

Nejpřísnější trest hrozí za přijetí úplatku úřední osobou, a to tři až deset let vězení nebo propadnutí majetku. Za podplacení úřední osoby mohou soudy uložit až šestileté vězení, za neoprávněný přístup do systému až čtyři roky, za zbylé trestné činy až pět let odnětí svobody.

Gáboríka, Šímu a Holuba policie obvinila v květnu 2016, Máchovou začali policisté stíhat o pět měsíců později. Zmrhal byl za podílnictví obviněn na konci roku 2018. Máchové byly v květnu 2016 v souvislosti s prošetřováním kauzy Beretta odebrány všechny trestní případy a městské státní zastupitelství ji přeřadilo na netrestní úsek. Po zahájení stíhání ji tehdejší ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) dočasně zprostil funkce. Žena je známá i z kauzy opencard, kvůli níž ji prošetřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Server iRozhlas.cz dříve na základě policejních protokolů napsal, že do případu „jsou zapleteni i elitní advokáti či špičkoví manažeři“. Skupina údajně pracovala třemi způsoby: Gáborík od svých spolupachatelů zaprvé získával tajné informace o vyšetřování konkrétních kauz, zadruhé si od nich kupoval dokumenty, jež dál prodával, a zatřetí nechával vyrábět kompromitující materiály. Máchovou s Holubem za to podle vyšetřovatelů odměňoval, žalobkyně minimálně jednou za vynesení části spisu údajně inkasovala peníze.

Máchová s Gáboríkem podle policie vynesli například informace do Velké Británie stíhanému miliardáři Františku Savovovi, uvedl server. Holub také na žádost Gáboríka údajně vyrobil falešné usnesení o vyšetřování advokáta Karla Muzikáře. Právě v této souvislosti pak ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) naznačovala, že v Česku si lze objednat trestní stíhání.

Případ řešila kvůli obvinění protikorupčního policisty protidrogová centrála. Předtím se jím totiž zabýval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), který policejní reforma v srpnu 2016 sloučila s protikorupční policií. Bývalý ředitel ÚOOZ Robert Šlachta v minulosti tvrdil, že impulsem pro narychlo provedenou policejní reorganizaci byla právě kauza Beretta.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY