Neděle, 3. července, 2022

Únikem informací v kauze kolem soudce Sováka se zabývá GIBS

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Únikem informací v kauze soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka se od poloviny prosince zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Informaci České televize dnes potvrdila mluvčí inspekce Ivana Nguyenová. Únik informací do médií kritizovala i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO), která z něj viní státní zástupce.

„Mohu potvrdit, že se touto záležitostí od prosince zabýváme,“ sdělila Nguyenová.

Česká justice v úterý informovala, že Benešová v dopise žádá pražskou vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou o prověření úniků. V případu soudce Sováka obviněného z korupce a ovlivňování soudních řízení podle ní některá média měla přístup k interním informacím.

Benešová také uvedla, že vzhledem k rozsahu a detailnosti informací je pravděpodobnější, že informace unikly záměrně od orgánů činných v trestním řízení. Pražské vrchní státní zastupitelství, jehož státní zástupce Sovákovu kauzu dozoruje, se proti kritice ohradilo.

Soudce Sovák čelí obvinění kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů ovlivňoval odvolací řízení a nerozhodoval nezávisle, spravedlivě a nestranně. Počínal si tak údajně zejména kvůli slibům protiplnění od svého přítele, spoluobviněného podnikatele Milana Bíby. Soudce tvrdí, že úplatky nebral.

Policejní prověřování se týká mimo jiné také toho, že někteří lidé nabízeli firmě Metrostav možnost ovlivnění jejího soudního řízení. Stavební firma v případu mezi obviněnými nefiguruje, podle svého mluvčího Vojtěcha Kostihy se nachází na straně „reputačně poškozených“.

Server Seznam Zprávy ve středu uvedl, že firma v souvislosti se Sovákovým případem požádala, aby druhá větev korupční kauzy bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, v níž je souzena, byla přeložena z pražského vrchního soudu na Vrchní soud v Olomouci. Metrostav byl v Rathově kauze zatím nepravomocně odsouzen k zákazu účasti ve veřejných zakázkách na tři roky, krajský soud mu uložil také zaplatit peněžitý trest deset milionů korun.

(čtk, epa)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY