Pondělí, 17. května, 2021

Ústavní soud odmítl stížnost recidivisty Jiřího Hypši, že střílel v sebeobraně

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost recidivisty Jiřího Hypši, jenž si odpykává trest 22 let vězení. V Jankově na Benešovsku jednoho muže zastřelil, druhého těžce zranil. Soud rozhodl bez veřejného jednání, usnesení zpřístupnil ve své databázi.

„Orgány činné v trestním řízení zajistily důkazy způsobem, který vedl obecné soudy k jednoznačnému závěru o vině stěžovatele. Verzi předestřenou stěžovatelem vyhodnotily jako nelogickou a nepotvrzovaly ji žádné objektivní důkazy,“ stojí v usnesení.

Hypša se dlouhodobě hájil tím, že střílel v sebeobraně, justice mu ale neuvěřila. Ani podle Nejvyššího soudu, který loni odmítl Hypšovo dovolání, nešlo o nutnou obranu.
Případem se jako první instance zabýval Krajský soud v Praze a vyměřil Hypšovi 20 let vězení. Vrchní soud v Praze trest ještě o dva roky zpřísnil, což zdůvodnil zejména kriminální minulostí střelce a zhoršenou možností nápravy.

Na statek v Jankově, kde Hypša bydlel, přijeli 28. září 2018 dva muži, otec se synem. Podle Hypši dlužil otec peníze jemu, podle výpovědi syna si přišli oni vyzvednout dlužných 55.000 korun. Hypša v kuchyni podle obžaloby po hádce zastřelil staršího z mužů, poté ještě střílel na druhého, který čekal venku, a způsobil mu těžká zranění.

Hypša tvrdil, že si muži přijeli prohlédnout jeho nový statek, který koupil za 20 milionů korun v hotovosti. Muž, kterého později zastřelil, od něj prý opakovaně chtěl peníze. Když seděli v kuchyni, údajně na Hypšu vytáhl svou pistoli, obžalovanému se mu ji prý podařilo vykopnout a vystřelit v sebeobraně. Na mladšího návštěvníka podle svého vyjádření střílel proto, že na něj házel kameny.
(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY