Pondělí, 25. října, 2021

Vnitro navrhlo nové nařízení vlády k přepravě zbraní bez souhlasu úřadů

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Do výčtu zbraní, které lze do Česka dopravit z jiného členského státu EU bez předchozího souhlasu českých úřadů, budou nově spadat pouze zbraně, které nejsou zbraněmi palnými – tedy plynové a paintballové a střelivo do nich. Počítá s tím návrh ministerstva vnitra, který v pondělí projedná vláda.

Návrh nového nařízení vlády reaguje na novelu zákona o zbraních, která změnila členění zbraní do jednotlivých kategorií. Vnitro tak z výčtu zbraní, jejichž dovoz nepodléhá předchozímu souhlasu, vypustilo všechny zbraně kategorie C-I a palné zbraně z kategorie D.

Bez předchozího souhlasu půjde nadále přepravovat také střelné zbraně neuvedené v kategoriích zbraní podle zákona o zbraních. Tedy mechanické zbraně jako luky, praky nebo kuše, a také makety, které sice mají vzhled palné zbraně, ale nemohou sloužit ke střelbě. Souhlas není potřeba ani u polotovarů hlavních částí zbraní. Vnitro zdůraznilo, že návrh ve vztahu k těmto předmětům nezavádí žádné nové povinnosti a chce pouze předejít případným nejasnostem při aplikaci zákona.

Ministerstvo zároveň ohledně polotovarů hlavních částí zbraní připomnělo, že některé z nich jsou pokládány za vojenský materiál, a proto zahraniční obchod s nimi podléhá povolení a licenci podle zákona o zahraničním obchodu s vojenským materiálem.

Počty legálně nahlášených zbraní a vydaných zbrojních průkazů v České republice v posledních letech rostou. Zatímco v roce 2016 policie evidovala 300.307 zbrojních průkazů a 801.532 zbraní, loni to bylo 307.372 vydaných zbrojních průkazů a 900.087 zbraní. Počty zadržených nelegálně držených zbraní policie nesleduje, za loňský rok ale podle statistik zaznamenala 382 skutků kvalifikovaných jako trestný čin nedovoleného ozbrojování.

Součástí letošní novely zákona o zbraních je půlroční zbraňová amnestie, která platí do konce července. Lidé při ní mohou bez vysvětlování a bez postihu odevzdat nelegálně držené zbraně či zažádat o jejich registrování.

Sněmovna v červnu schválila senátní doplnění Listiny základních práv a svobod, podle kterého bude právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek ústavně zakotveno. Novela je reakcí na odzbrojovací tendence v Evropské unii. Souhlas nyní musí stvrdit ještě Senát.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY