Středa, 8. prosince, 2021

Soud zamítl zbytek nároku Marešové na odškodnění od vydavatelství

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Obvodní soud pro Prahu 5 dnes zamítl zbytek žaloby zdravotní sestry Věry Marešové, ve které po vydavatelství Vltava Labe Media (VLM) žádala 2,5 milionu korun, za to, že při informování o jejím případu novináři nerespektovali presumpci neviny. Soud už loni v říjnu rozhodl, že VLM musí ženě zaplatit 100.000 korun. Odvolací senát následně částku potvrdil, rozhodl ale, že se obvodní soud musí zbytkem nároku znovu zabývat. Vydavatelství ženě také zaplatilo dalších 100.000 korun ještě před začátkem soudního projednávání. Marešové se také omluvilo. VLM, které vydává mimo jiné regionální noviny Deník, v reakci uvedlo, že ženě již přiznané peníze uhradilo.

Marešová čelila obžalobě z vražd šesti pacientů v rumburské nemocnici. Státní zástupce pro ni požadoval doživotí. Soudy ji ale pravomocně osvobodily, protože nebylo prokázáno, že se skutky vůbec staly. Zdravotní sestra podala žaloby i na další vydavatelství, soudy jí už v několika případech odškodnění přiznaly.

„Jedná se pouze o část nároku, v části už bylo žalobkyni vyhověno. Odvolací soud chtěl, abychom soud vzal v úvahu i ostatní řízení a také další řízení, která ve věci probíhala a která byla v mezidobí skončena. Při této optice má soud za to, že přiznaná částka je dostatečná,“ odůvodnila dnešní rozhodnutí soudkyně.

Právní zástupce Marešové Jan Poláček v minulosti u obvodního soudu uvedl, že částka, kterou Marešová v žalobě po VLM požaduje, má nahradit útrapy, které jí články způsobily, působit má ale i preventivně. Zástupkyně vydavatelství dříve u soudu přiznala částečné pochybění, šlo však podle ní jen o ojedinělé případy. I proto ale vydavatelství ženě část peněz uhradilo. Poláček dnes po jednání novinářům řekl, že zváží podání odvolání.

„Soud v druhém kole projednávání žalobu na zaplacení zadostiučinění 2,5 milionu korun zamítl, neboť na základě provedeného dokazování dospěl k závěru, že částka 200.000 korun, kterou naše společnost žalobkyni již uhradila a omluva, kterou naše společnost učinila, je vzhledem k dané skutkové situaci dostačující satisfakcí,“ uvedla na dotaz ČTK mluvčí VLM Aneta Koudelková. „Více informací budeme moci poskytnout, až nám bude doručeno písemné odůvodnění rozhodnutí,“ dodala mluvčí.

Soudy již Marešové přiznaly odškodnění i v dalších sporech. Mediální dům Czech News Center (CNC), který mimo jiné vydává deníky Blesk a Aha, muselo ženě podle pravomocného rozsudku zaplatit 900.000 korun. Ve sporu s TV Nova soud ženě přiznal 1,2 milionu korun. Odvolací pražský městský soud ve sporech s CNC i s TV Nova rovněž konstatoval, že novináři zásadním způsobem porušili presumpci neviny žalobkyně. V září obvodní soud nepravomocně rozhodl, že ženě musí zaplatit odškodné 700.000 korun i Mafra.

Marešová žalovala i vydavatelství Economia, žalobu ale později stáhla. Podle právníka Marešové a mluvčího Economie byla uzavřena mimosoudní dohoda, její podrobnosti ale strany nezveřejnily. Ve sporu Marešové s televizí Prima zatím soudy rozsudky nevynesly.

V červnu Marešové Obvodní soud pro Prahu 2 ve sporu se státem nepravomocně přiznal 1,57 milionu korun za nezákonné stíhání. Stát ještě před rozsudkem více než milion korun uznal a uhradil. Soudkyně při odůvodnění verdiktu a přiznané částky kromě jiného uvedla, že případ Marešové nemá obdoby.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY