Středa, 8. prosince, 2021

Odvolací soud potvrdil podmínku chomutovskému soudci Novákovi

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Krajský soud v Plzni v úterý potvrdil chomutovskému soudci Ivanu Novákovi za zneužití pravomoci úřední osoby roční podmíněný trest s odkladem na rok. Stejný trest dostal od odvolacího senátu i pražský advokát Josef Doucha, který byl s Novákem souzen a jehož jednání soudci kvalifikovali jako pomoc k pokusu zneužití pravomoci úřední osoby. Rozsudek je pravomocný. Dovolání lze podat k Nejvyššímu soudu. Informovaly o tom dnes deníky Právo a Mladá fronty DNES.

Novák a Doucha se u odvolacího soudu domáhali zrušení podmíněných trestů, které jim v červnu uložil karlovarský okresní soud. Podle policie se advokát Doucha před šesti lety domluvil s Novákem, za jakých okolností by bylo možné rozhodnout o předčasném propuštění Douchova klienta, podnikatele Tomáše Maliny. Žalobce uvedl, že Novák dostal od Douchy úplatek 80.000 korun. Podle předsedy senátu Pravoslava Poláka se ale neprokázalo, že se dopustili korupce.

Oba obžalovaní od počátku vinu popírají, stejně jako předání úplatku.

Pravomocné odsouzení pro soudce znamená, že nesplňuje jednu ze základních podmínek, aby mohl dál vykonávat soudcovskou funkci. O tom, zda i pro advokáta bude odsouzení znamenat konec jeho praxe, bude rozhodovat advokátní komora, řekl MfD Doucha. Novák nechtěl pro deníky úterní verdikt komentovat.

Právo připomnělo, že Malina se dostal do vězení v roce 2013 kvůli zpronevěře a podvodu při obchodu s palivy. Od Unipetrolu získal pohonné hmoty za 170 milionů korun, za zboží ale nezaplatil, dál ho prodával a za peníze nakoupil akcie. Když ho v roce 2016 soudce Novák podmíněně propustil na svobodu, rozhodnutí obhajoval tím, že odsouzený získal ve věznici velmi dobré hodnocení a že se za něj zaručilo sdružení pražských nohejbalistů.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY