Středa, 8. prosince, 2021

Ústavní soudkyně Šimáčková dostala francouzský Řád čestné legie

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Soudkyně Ústavního soudu (ÚS) Kateřina Šimáčková získala nejvyšší francouzské státní vyznamenání. Řád čestné legie převzala v úterý na francouzském velvyslanectví v Praze, informovala mluvčí ÚS Miroslava Číhalíková Sedláčková.

O udělení řádu v hodnosti rytířky rozhodl letos v létě francouzský prezident Emmanuel Macron. Vyznamenání získala Šimáčková zejména za osobní nasazení v prosazování lidských práv. Šimáčková v prosinci nastoupí k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku (ESLP).

„Část svého života jsem prožila v nedemokratickém režimu, proto považuji za zázrak, že existuje mezinárodní instituce, u níž může jednotlivec svůj stát žalovat a vyhrát proti němu satisfakci. A jsem hrdá, že žijeme ve státě, který taková rozhodnutí respektuje a v zájmu ochrany jednotlivce se jim podřizuje, prohra před ESLP může být pro stát i pomocí ve zlepšování jeho fungování,“ řekla Šimáčková nedávno v rozhovoru s ČTK.

Řád čestné legie je vyznamenáním za vynikající civilní nebo vojenské zásluhy o francouzský národ. Francie takto oceňuje jak své občany, tak cizince. K vyznamenaným Čechům a Češkám, jichž je výrazná menšina, patří bývalý náčelník generálního štábu Petr Pavel, někdejší premiéři Vladimír Špidla a Petr Pithart, bývalá ombudsmanka Anna Šabatová nebo předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY