Úterý, 16. srpna, 2022

„Lepé děvy“ z NCOZ. Policejní centrála v kalendáři dekonspirovala ženy-detektivy

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Ženy u nás odvádějí vynikající práci a dosahují nadstandardních výsledků, chtěl bych jim i tímto způsobem poděkovat. To konstatuje v úvodu kalendáře Národní centrály proti organizovanému zločinu její šéf Jiří Mazánek. V kalendáři pro každý měsíc zapózovala fotografovi, tu s pistolí, tu s automatickou puškou, tu s pouty, jedna ze zaměstnankyň NCOZ. Problém spočívá mimo jiné v tom, že se v kalendáři objevují ženy – detektivky „z terénu“ a na vlivných postech, jejichž tváře by měly veřejnosti zůstat za standardních okolností skryty. Jako například šéfky odboru korupce plukovnice Jany Šebkové, která vedla mimo jiné tým vyšetřující kauzu středočeského exhejtmana za ČSSD Davida Ratha.

„Policejní práce není jen doménou mužů. Jednu třetinu pracovních pozic Národní centrály
proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování zastávají policistky
a občanské zaměstnankyně. Vzhledem k tomu, že odvádějí vynikající práci a dosahují nadstandardních výsledků, chtěl bych jim i tímto způsobem poděkovat. Přeji vám úspěšný rok 2021. Jiří Mazánek,“ stojí v úvodu kalendáře Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) pro letošní rok.

Úvod kalendáře NCOZ, ve kterém pózují detektivky útvaru a další pracovnice. Foto: Tomáš Rovný

Pro každý měsíc zapózovala v kalendáři fotografovi, tu s pistolí, tu s puškou, tu s automatickou puškou, tu s pouty, jedna ze zaměstnankyň NCOZ.

Tváří měsíce ledna má být dle informací Ekonomického deníku občanská pracovnice ekonomického odboru Kateřina Mazánková. Foto: Tomáš Rovný

Problém spočívá mimo jiné v tom, že se v kalendáři objevují ženy – detektivky „z terénu“ a na vlivných postech, jejichž tváře by měly veřejnosti zůstat za standardních okolností skryty. Například plukovnice Jana Šebková, která vedla tým vyšetřující kauzu středočeského exhejtmana za ČSSD Davida Ratha, vyšetřovala případ nemocnice Na Homolce nebo bývalého soudce Vrchního soudu v Praze soudce Zdeňka Sováka. Ta nyní vede odbor závažné hospodářské trestné činnosti NCOZ. Na webu její fotografie k nalezení není. Za to v kalendáři NCOZ sedí na zemí v šatech, lodičkách a punčochách s pistolí.

Vedoucí odboru závažné hospodářské trestné činnosti NCOZ, plukovnice Jana Šebková. Foto: Tomáš Rovný

V kalendáři také podle zjištění Ekonomického deníku pózují na stránkách jednotlivých měsíců také Monika Nedvědová, vedoucí kanceláře ředitele útvaru, Denisa Jeřábková z odboru výnosů a praní peněz, Ivana Kubínová, pracovnice kanceláře ředitele útvaru, plukovnice Markéta Kollerová, vedoucí oddělení odboru korupce nebo podplukovnice Aneta Zdobyláková, příslušnice odboru analytiky.

Dále se pak podle zjištění Ekonomického deníku mají na stánkách kalendáře objevovat tváře dalších žen z NCOZ a top jmenovitě: Kateřina Mazánková, občanská pracovnice ekonomického odboru, Helena Zatkalová, sekretářka odboru korupce, Helena Schafferová, sekretářka expozitury NCOZ Teplice, Jana Bláhová, sekretářka odboru analytiky, Lucie Hlínová, sekretářka ředitele sekce finanční kriminality a Lucie Šteflová z oddělení tisku a prevence.

Podplukovnice Aneta Zdobyláková, příslušnice odboru analytiky NCOZ, v kalendáři útvaru. Foto: Tomáš Rovný

Celý přefocený kalendář je ve formátu pdf k nalezení zde.

Nápad pracovníků NCOZ

Kvůli tomu, že jsou v kalendáři Národní centrály proti organizovanému zločinu odhaleny tváře pracovnic z terénu, ale i civilních zaměstnankyň s přístupem k citlivým informacím, položil Ekonomický deník NCOZ položil několik otázek. Komunikaci s mluvčím útvaru Jaroslavem Ibehejem přetiskujeme v originálním znění:

Můžete prosím potvrdit, že si NCOZ nechala vyrobit kalendář pro rok 2021 s příslušnicemi PČR a civilními zaměstnankyněmi?

„Ano.“

Kdo je prosím autorem nápadu kalendáře? Kdo je autorem fotografií, kdo se podílel na grafickém zpracování?

„Jde o nápad pracovníků NCOZ. Jak fotografování, tak grafickou úpravu, prováděli pracovníci našeho útvaru.“ 

Kolik prosím kalendář stál, a z jakých zdrojů byl financován?

„Tisk externě zajišťovala Tiskárna Ministerstva vnitra.“

Neobáváte se prosím, že by zveřejněním v kalendáři mohly být zaměstnankyně NCOZ dekonspirovány či ohroženy?

„Neobáváme.“

Můžete nám prosím tento kalendář (klidně v kopii pdf) poskytnout?

„Všechny kalendáře již byly distribuovány z útvaru.“

Fotograf a vizážistka z útvaru?

Co jsme se z odpovědí mluvčího NCOZ dozvěděli? Například to, že fotografování i grafickou úpravu, prováděli pracovníci útvaru.

Dále jsme se dozvěděli, že kalendáře byly z útvaru distribuovány.

Naopak jsme se nedozvěděli, kolik výroba kalendáře policejní centrála stála.

Jenže to není pravdivá informace. Policistky a zaměstnankyně fotil dle dalších informací z kalendáře fotograf Milan Valášek. Ceník jeho služeb na webu k nalezení není. Make-up a styling měla na starosti vizážistka a hairstylistka Lucie Nováková Langerová. Ta uvádí ve svém ceníku cenu za jedno líčení 1 500 korun.

Ekonomický deník proto mluvčímu Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslavu Ibehejovi položil další, logicky se nabízející, otázky.

Doplňující otázky Ekonomického deníku ke kalendáři NCOZ. Foto: Jan Hrbáček

„Muž, kterého zmiňujete (fotograf snímků), byl v době fotografování pracovníkem útvaru. Úpravu fotografií prováděla manželka tohoto bývalého kolegy (www.profiphoto.cz). Tyto činnosti byly provedeny zcela zdarma. Vámi zmíněná žena líčila některé naše pracovnice (před fotografováním). Činnost provedla také zcela zdarma. Tisk kalendářů provedla na základě objednávky Tiskárna Ministerstva vnitra. Útvar (NCOZ) za tisk kalendářů nic neplatil. Kalendáře následně obdrželi pracovníci našeho útvaru + byly předávány při různých příležitostech jako prezentační předměty,“ odvětil mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Jan Hrbáček, Ekonomický deník

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY