Sobota, 28. května, 2022

Zeman zkritizoval soudce za neochotu zmrazit si platy, hovořil o „nenažranosti“

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Prezident Miloš Zeman dnes při jmenování sedmi nových soudců zkritizoval neochotu stávajících soudců nechat si zmrazit platy. Zmínil výraz „nenažranost“. Za ostudu justice pak označil případ bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové (KDU-ČSL, TOP 09) a nákupu letounů CASA. Případ skončil téměř po deseti letech pravomocným osvobozením Parkanové.

„Protože vynikám až extrémní zdvořilostí, nebudu používat výrazu nenažranost a pouze se zamyslím nad tím, proč řadoví soudci, jejichž platy se pohybují ve výši sta tisíc korun, (…) protestují proti pouhému zmrazení svých platů a argumentují svou nezávislostí,“ prohlásil Zeman. Upozornil, že politici mají být rovněž nezávislí a proti zmrazení svých platů neprotestují. „Chtěl bych vám proto popřát, aby, poněkud pateticky řečeno, jste dýchali ne-li se svým národem, tedy alespoň se státním rozpočtem a abyste platy, které vám byly v minulosti přisouzeny, akceptovali. Bude-li situace v budoucnosti lepší, jistě vaše platy vzrostou. A budete-li dobře pracovat a nebudete-li opakovat chyby v kauze Vlasty Parkanové, možná, že se stanete i předsedy soudů, a v tomto případě budete úplně za vodou,“ dodal.

Prezident Soudcovské unie Libor Vávra uvedl, že dnešní prezidentovy výroky komentovat nebude.

O kauze CASA, která skončila pravomocným osvobozením Parkanové i jejího podřízeného, Zeman zopakoval, že je ostudou nejen soudců, ale i státních zástupců. Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž minulý týden oznámil, že proti zprošťujícímu verdiktu nepodá dovolání. „Případ byl konečně uzavřen, ale ostuda zůstala. Myslím si, že bychom měli všichni přemýšlet, jak opakování podobných případů zabránit. Říkám to i v souvislosti s tím, že místo tohoto přemýšlení se z řad soudců ozývají protesty proti zmrazení platů,“ poznamenal k tomu prezident.

Zmínil v této souvislosti výrok prvního československého ministra financí Aloise Rašína, že „za službu vlasti se neplatí“. „Neznamená to požadavek, aby vaše platy byly nulové, ale aby byly uměřené,“ uzavřel Zeman.

Výše platů soudců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela, kterou už schválila Sněmovna a nyní ji dostane k posouzení Senát, je má opět snížit. Vláda tak chce ušetřit zhruba 600 milionů korun. V případě soudců by základna klesla ze 106.986 korun na 100.872 korun.

Prezident už dříve avizoval, že zákon o letošním zmrazení platů ústavních činitelů podepíše a že jej kvůli platům soudců vetovat nebude, i když zástupci justice hodlají normu napadnout u Ústavního soudu. Své rozhodnutí vysvětlil tím, že žádná profesní skupina by neměla být vydělena z návrhu, který má platy ústavních činitelů vrátit od února na loňskou úroveň. Soudci by podle něj neměli měřit svou nezávislost platem.

Seznam nově jmenovaných soudců obecných soudů:

JUDr. Anežka    P u d i l o v á , Ph.D.
Obvodní soud pro Prahu 1

Mgr. Petra    M a r e š o v á
Obvodní soud pro Prahu 5

Mgr. Hana    J a n o t o v á
Obvodní soud pro Prahu 10

Mgr. Kristýna     L o š o n s k á
Obvodní soud pro Prahu 10

JUDr. Ing. Petra     K a m í n k o v á , Ph.D., LL.M.
Městský soud v Praze

Mgr. Jiří    H o l a s 
Okresní soud v Kladně

Mgr. Jan    H e r m a n n 
Okresní soud v Přerově

Dvě jmenované soudkyně z prosince roku 2021 složily slib dnes v náhradním termínu:

Mgr. Marianna    M a r c i n k o v á
Obvodní soud pro Prahu 1

Návrh na jmenování sedmi soudců schválila vláda Petra Fialy (ODS) před Vánoci. Předložila ho ještě minulá ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO), její nástupce Pavel Blažek (ODS) se s ním ztotožnil. Pětice kandidátek, které dosud působily jako asistentky soudců, nyní zamíří k soudům spadajícím pod Městský soud v Praze. Dvojice adeptů, kteří byli justičními čekateli, je od dnešního dne součástí okresních soudů v Kladně a v Přerově. Na zámku v Lánech dnes složily slib i dvě ženy, které tak nemohly učinit při prosincovém ceremoniálu.

V prosinci Zeman jmenoval 50 soudců. Jejich jmenovací dekrety podepsal během pobytu v Ústřední vojenské nemocnici, slib pak soudci složili 15. prosince. Dvě ze jmenovaných tak ale učinit nemohly a Hrad tehdy avizoval, že jim nabídne náhradní termín.

Soudcem se může stát český občan, který je bezúhonný a dosáhl věku nejméně 30 let. Většině kandidátů je 30 až 32 let, nejstarší z kandidátek je 36. Podle návrhu nahradí soudce, kteří z funkcí v rámci přirozené obměny odejdou do konce roku.

(čtk, epa)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY