Neděle, 3. července, 2022

Blažek: VSZ začalo prověřovat úniky z kauzy Hlubuček

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Vrchní státní zastupitelství v Praze začalo prověřovat, jak se dostaly písemnosti z kauzy korupce v pražském dopravním podniku, ve které je mezi obviněnými i bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN), do médií. Šetření zahájilo i v dalších případech. Na twitteru to dnes uvedl ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Úniky odposlechů a informací z trestního spisu v Hlubučkově kauze dnes v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News kritizoval premiér Petr Fiala (ODS). Podle vyjádření policie na webu dostaly ze zákonných důvodů konkrétní informace z případu desítky lidí, kteří na rozdíl od kriminalistů mohli mít motivaci je zveřejnit.

Kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem dnes ministr školství Petr Gazdík (STAN) na twitteru oznámil, že ke 30. červnu rezignuje na funkci ve vládě.

„Byl jsem informován, že Vrchní státní zastupitelství v Praze zahájilo šetření porušování povinnosti při nakládání s písemnostmi, které byly předány médiím nejen v tzv. kauze Hlubuček,“ napsal na twitteru Blažek. Dodal, že bude vládu podrobněji informovat ve středu. O to, aby se situací zabýval, požádal dnes ministra předseda vlády.

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu podle mluvčí policejního prezidia Kateřiny Rendlové neměli žádný motiv pro úniky informací do médií. Konkrétní údaje z trestního spisu doručili několik hodin před jejich zveřejněním v tisku 80 lidem či firmám kvůli zahájení trestního stíhání, domovním prohlídkám nebo dalším procesním úkonům.

Písemnosti podle mluvčí obsahovaly konkrétní informace o trestné činnosti včetně skutkové podstaty a detailního popisu děje. Zároveň jasně identifikovaly konkrétní osoby, jejich roli v daném případu i procesní postavení. „Bez takto detailního zdůvodnění by přitom konkrétní procesní úkony neměly šanci na úspěch a byly by v dalším řízení nepochybně napadeny,“ uvedla Rendlová. Podle ní tak „není v ničí moci zajistit, aby se tyto informace následně nestaly veřejnými“.

O úniky se zajímá i nejvyšší státní zástupce Igor Stříž. „Nejvyšší státní zástupce si vyžádá výsledky šetření Vrchního státního zastupitelství v Praze a bude věc nadále sledovat,“ uvedlo na twitteru Nejvyšší státní zastupitelství.

Trestní stíhání v Hlubučkově kauze zahájila policie ve středu. Policisté tvrdí, že organizovaná skupina desítky obviněných systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky. V některých médiích se nedlouho poté objevily nejen jména obviněných, ale i přepisy policejních odposlechů a podrobné informace z trestního spisu.

ado mha

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY